RSS feed for Martin
  • The Avengers 2012

    ★★★★★ Rewatched 24 Apr, 2013

    This film just got better.

    IMAX better !!

  • The Avengers 2012

    ★★★★★ Rewatched 01 Nov, 2012

    "Doth Mother know you weareth her drapes?"

    This is still my film of the year, Skyfall was amazing but The Avengers (no it's not called Avengers Assemble) is a film I could watch over and over again. Repeatedly. Like start it when it ends repeatedly.

    I love the action, the humour, the music and most of all I love the characters. I've gotten to know them well since I first saw Iron Man and the Avengers simply brings them all…

  • The Avengers 2012

    ★★★★★ Added 2

    Didn't think this would ever work.

    That's right, I didn't see how one film could take so many varied characters and actually give them enough screen time and individual attention. It was going to be a mess, a loud, noisy mess (I'm looking at you Transformers 2 and 3)

    Then Joss Whedon stepped up, and in a big way. While Marvel clearly went the right way by building up to the Avengers with individual films (rather than just an Avengers…

  • Skyfall 2012

    ★★★★★ Rewatched 14 Feb, 2013

    Things I dislike about Skyfall:



    Thanks for reading.

  • Skyfall 2012

    ★★★★★ Rewatched 30 Oct, 2012

    Still amazing, probably better the 2nd time.

  • Skyfall 2012

    ★★★★★ Added

    "Everyone has a hobby"
    "What's yours?"
    "Resurrection"

    Well, it's been a long time Mr. Bond. And It was well worth the wait. Skyfall IS a James Bond film. It matches action, drama, humour and class in the way great Bond films do.

    Still gritty, but now with a slight sense if humour and definite nods to the heritage of half a decade of 007, Skyfall manages to keep the style of the Craig-era Bond but with a few homages to…

  • The Hobbit: An Unexpected Journey 2012

    ★★★★½ Rewatched 21 Dec, 2012

    So this was the HFR 3D version. And quite simply HFR was, well, weird.

    Initially it looked sped up,but once accustomed it looked either quite stunning, or quite poor. It all depends on whats on the screen, take a nice wide outdoors shot and the quality is breathtaking, focus on one character and the background looks a little "green screen"

    Sets look like sets, not locations which took me out of the film somewhat, but locations looked amazing. Sweeping views of NZ never looked better.

    So overall a strange, rewarding and disappointing experience rolled into one, but I still loved the film, despite its flaws.

  • The Hobbit: An Unexpected Journey 2012

    ★★★★½ Watched 18 Dec, 2012

    "You'll have a tale to tell when you get back"
    You can promise I will come back?"
    "No"

    Wow. I really enjoyed this. Saw it in a plain old 2D screening (hfr Thursday) and for me it was like reuniting with old friends.

    It's been a while since we went there to middle earth and I'm so glad Peter Jackson was able to go back again. Whilst I will always be intrigued by what Guillermo Del Toro would have done…

  • The Cabin in the Woods 2012

    ★★★★½ Rewatched 10 Jan, 2013

    "I think I can make it go down"

    "Do we wanna go down?"

    3rd time and this is still wonderful fun. I love the humour, the cast do a great job and the last 20 minutes is just batshit crazy.

    You can see Joss Whedons influence all over it. And on a repeat viewing load of little bits make more sense and reveal themselves to you. Outstanding.

  • The Cabin in the Woods 2012

    ★★★★ Added 1

    If you've not yet heard anything about CITW I envy you. See it now before you do hear about it as truly the best way to see this film is to know nothing about it. A great take on the horror genre that I want to see again...soon!

  • Fight Club 1999

    ★★★★★ Added

    I cannot talk about Fight Club. Sorry.

  • Zero Dark Thirty 2012

    ★★★★½ Watched 29 Jan, 2013

    "You lie to me, I hurt you"

    A solid 4 star film for about 1 hour 40 which is used to superbly build the plot and tension which leads to the superb final 30 minutes. It is for those minutes and the opening 20, in which Jason Clarke excels, that it gains the extra half star.

    Jessica Chastain was outstanding, the direction, especially the end was spot on an the score is perfect for the film.

    Yes there is hype…