RSS feed for MBarra
  • My Amityville Horror

    My Amityville Horror

    ★★★½

    Lorraine Warren!

  • Rust and Bone

    Rust and Bone

    ★★★★

    I almost didn't watch this movie because it features captive orcas. 4 stars for one reason: Powerful performance by the impressive, talented Marion Collitard.


    Spoiler alert...
























    ... alternate title: Selfish Ne'er Do Well Realizes Dreams.

  • Charles Bradley: Soul of America

    Charles Bradley: Soul of America

    ★★★★★

    Five stars for Charles Bradley himself. No Time For Dreaming!

  • The Conversation

    The Conversation

    ★★★

    The burn was a bit too slow for me. Upgraded to 3 from 2.5 because of the final scene which I liked a lot.

  • Vanishing of the Bees

    Vanishing of the Bees

    ★★★★

    If the idea of systemic pesticides doesn't disturb you, I don't know what does. Rebranded chemical warfare.

  • The Conjuring

    The Conjuring

    ★★★

    This movie made me want to watch a documentary about the Warrens.

    *clap*clap*

  • Celeste & Jesse Forever

    Celeste & Jesse Forever

    ★★★★

    Funny script.

  • Attack the Block

    Attack the Block

    ★★★★

    Finally on Netflix! I've wanted to see this movie for quite a while. It's good, yeah? Is it? Blud, bruv, fam. Some quality banter in this one -
    "Go home. Lock your doors. Do your homework. Watch Naruto." haha "Nothing to do with gangs. Or drugs. Or rap music. Or violence in video games." So good!

  • The Elephant in the Living Room

    The Elephant in the Living Room

    ★★★★★

    Heartbreaking. Shocking. As I said after watching Project Nim, just leave them alone!

  • Project Nim

    Project Nim

    ★★★½

    Just leave them alone!

  • The Imposter

    The Imposter

    ★★★★

    Truly stranger than fiction. Actually interesting. A documentary worth watching. Brings to mind the unnerving fact that everyone involved in this case (and so many others that are much more serious) was incredibly incompetant.

  • Norm MacDonald: Me Doing Standup

    Norm MacDonald: Me Doing Standup

    ★★★★★

    Hilarious!