RSS feed for Matthew

Matthew has logged 65 films for 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spring Breakers

Spring Breakers

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Detention

Detention

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brother Outsider: The Life of Bayard Rustin

Brother Outsider: The Life of Bayard Rustin

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Universal Soldier: Regeneration

Universal Soldier: Regeneration

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Something's Gonna Live

Something's Gonna Live

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sauna

Sauna

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Wallander - Bröderna

Wallander - Bröderna

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To the Wonder

To the Wonder

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
RED 2

RED 2

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
This Land Is Mine

This Land Is Mine

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Control

Control

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Hannah Arendt

Hannah Arendt

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The East

The East

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Reluctant Fundamentalist

The Reluctant Fundamentalist

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Diary of a Chambermaid

The Diary of a Chambermaid

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happy People: A Year in the Taiga

Happy People: A Year in the Taiga

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Our Nixon

Our Nixon

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
John Carter

John Carter

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mandela and de Klerk

Mandela and de Klerk

1997
×
★★½
Edit this entry  
07
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trance

Trance

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry