RSS feed for Meaghan
  • Drums Along the Mohawk 1939

    Watched 18 Jun, 2013

    Henry Fonda and Claudette Colbert play newlyweds who live on the frontier during the American Revolution. Rampaging Indians are constantly burning down their neighbours' houses and, yeah, basically this movie has not aged well. Rah rah American patriotism (a slave raises the Stars and Stripes at the end while the community's one Native American ally salutes it) plus lots of racist Native American stereotypes, not to mention the very creepy scene where Fonda's character implies that he's going to beat his wife later and then smiles at her like it's the most normal thing in the world. Fun times.

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★½ Watched 08 Jun, 2013

    I am not a huge fan of Christopher Nolan -- I generally enjoy his work to a certain degree but don't worship him the way many people seem to -- and found the first two Batman movies to be entertaining but not mindblowing. I'm also much more of a Marvel person than DC; my favourite superhero movies are Sam Raimi's first two Spider-Man films and The Avengers.

    Given all that plus the fact that the Nolan/Batman fanboys largely seemed to…

  • The Guilt Trip 2012

    ★★★½ Watched 06 Jun, 2013

    I meant to see this when it came out in theatres but never got to it. The Guilt Trip is another movie like Bridesmaids and The 40 Year Old Virgin which is billed as a hilarious comedy but is actually rather more sentimental than the ads might lead one to think. Barbra Streisand and Seth Rogen have great chemistry and make a believable mother-son team. Streisand is charming as always, Rogen is geeky but likable as always. I laughed out loud at parts of this film and was genuinely moved by some of the more emotional moments. Very enjoyable.

  • Heaven Can Wait 1978

    ★★ Watched 06 Jun, 2013

    I watched this on a cross-country plane trip: it helped me on my quest to see all the Best Picture Oscar nominees. On that subject, I can't believe this was really nominated for Best Picture the same year as The Deer Hunter. There are some cute moments in the film, but it is essentially fluff.

    Hollywood apparently really loves this story given that Here Comes Mr. Jordan, of which Heaven Can Wait is a remake, was also nominated for Best Picture.

  • Abe Lincoln in Illinois 1940

    ★★★½ Watched 01 Jun, 2013

    An earnest and appealing look at the early years of Abraham Lincoln's political career, ending with his election to the office of President. Like 2012's Lincoln this film is firmly in the "Great Man" school of history: Raymond Massey as Honest Abe is virtuous, funny, generous, beloved by everyone, and burdened with a glorious purpose he doesn't want. He reluctantly accepts the destiny thrust upon him by his character, with help from his ambitious wife Mary.

    I found this movie…

  • Joan of Arc 1948

    ★★½ Watched 24 May, 2013

    Ingrid Bergman plays the French martyr in this Hollywood epic which tells the story of Joan from the time she leaves her small hometown to lead the French army up to her politically-motivated execution for heresy. I didn't know much about Joan of Arc beyond the very basics of her story (close personal relationship with God, soldier, burned at the stake) so it was interesting for me to get more of the details, or at least the movie's take on…

  • The Guardsman 1931

    ★★★ Watched 21 May, 2013

    A jealous husband disguises himself as a Russian prince to test his wife's loyalty. The husband and wife are both actors and very theatrical people; he in particular has a comically big ego, but in a charming way. It's a cute story, though the ending is not hard to predict.

  • Two Arabian Knights 1927

    ★★★ Watched 18 May, 2013

    According to IMDb, this silent film was thought lost until a copy was discovered in Howard Hughes' vault after his death. Interesting! I'm glad they were able to save it -- although there are places where it's obvious the negative was close to complete failure -- because it is an interesting old movie. The plot is this: a soldier from a wealthy family is taken prisoner with the Sergeant he doesn't much care for during World War I by the…

  • The Golden Arrow 1936

    ★★½ Watched 12 May, 2013

    Bette Davis plays a young heiress who's been courted by a bunch of obnoxious European suitors. She meets American reporter George Brent and convinces him to marry her so the others will back off. Of course, Davis and Brent fall in love and have to overcome the obstacles keeping them apart. This is a silly comedy with a contrived plot and an uncomfortable by modern standards gag involving domestic violence. Not bad but not great.

  • That Certain Woman 1937

    ★★★ Watched 10 May, 2013

    Like Stella Dallas and several other "women's pictures" from this era, That Certain Woman is about a young woman who sacrifices herself for her child. The leads are the always engaging Bette Davis and Henry Fonda, so this film is certainly watchable despite being somewhat cheesy and melodramatic.

  • The Great Gatsby 2013

    ★★★½ Watched 10 May, 2013

    Moulin Rouge and Romeo + Juliet are two of my favourite movies, Leonardo DiCaprio and Tobey Maguire are two of my favourite actors, and the Gatsby trailers featured several of my favourite musicians. Essentially, it felt like this movie was made with me in mind. Unsurprisingly, I enjoyed it. I didn't love it the way I love those other two Baz Luhrmann movies: his style feels somewhat off in Gatsby -- like it's not quite off-kilter enough, or something. There…

  • Iron Man 3 2013

    ★★★½ Watched 03 May, 2013

    I wrote a longer review of this for my blog. In sum: I found the movie's themes very interesting and enjoyed parts of it a lot, but as a whole it was somehow lacking. A good movie but not a great one.