RSS feed for Michael
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Rosalie Blum

Rosalie Blum

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blue State

Blue State

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★
Edit this entry  
04
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The First Monday in May

The First Monday in May

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Program

The Program

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Daughter

The Daughter

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Infinite Man

The Infinite Man

2014
×
Edit this entry  
24
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Double

The Double

2013
×
Edit this entry  
12
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
TINY: A Story About Living Small

TINY: A Story About Living Small

2013
×
Edit this entry  
06
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
The English Teacher

The English Teacher

2013
×
Edit this entry  
05
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Human Scale

The Human Scale

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Late Quartet

A Late Quartet

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★
Edit this entry