Letterboxd — Your life in film
Sign In
Create Account
Films
Lists
People
Username or Email
Password
Remember me
Reset password
×
Search:
Mike Bell
Profile
Activity
Films
Diary
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for Mike
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Rating
Highest First
Lowest First
Release Date
Earliest First
Earliest Last
Film Name
Film Popularity
Film Length
Shortest First
Longest First
For
All time
All time
2012
Show
All ratings
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Sep
2012
28
Looper
Looper
2012
★★★★½
Read the review
Aug
2012
03
Jeff, Who Lives at Home
Jeff, Who Lives at Home
2011
★★★★
Read the review
03
Silent House
Silent House
2011
★½
Read the review
03
Salmon Fishing in the Yemen
Salmon Fishing in the Yemen
2012
★★★½
Read the review
Jun
2012
22
Night of the Demons
Night of the Demons
2009
½
Read the review
21
Vampires Suck
Vampires Suck
2010
½
Read the review
20
Rock of Ages
Rock of Ages
2012
★★★★½
Read the review
16
The Uninvited
The Uninvited
2009
★★
Read the review
16
The Girl with the Dragon Tattoo
The Girl with the Dragon Tattoo
2011
★★★★★
Read the review
15
50/50
50/50
2011
★★★★★
Read the review
06
Snow White and the Huntsman
Snow White and the Huntsman
2012
★
Read the review
03
Sucker Punch
Sucker Punch
2011
★★½
Read the review
03
Burlesque
Burlesque
2010
★★★½
Read the review
03
Beastly
Beastly
2011
★★½
Read the review
03
It's Kind of a Funny Story
It's Kind of a Funny Story
2010
★★★½
Read the review
01
Prometheus
Prometheus
2012
★★★½
Read the review
May
2012
23
The Dictator
The Dictator
2012
★★★
Read the review
21
Iron Sky
Iron Sky
2012
★
Read the review
19
The Raid: Redemption
The Raid: Redemption
2012
★★★★½
Read the review
14
Young Adult
Young Adult
2011
★★★★
Read the review
14
Sherlock Holmes: A Game of Shadows
Sherlock Holmes: A Game of Shadows
2011
★★★
Read the review
14
Chronicle
Chronicle
2012
★★★½
Read the review
13
The Avengers
The Avengers
2012
★★★★
Read the review
11
Dark Shadows
Dark Shadows
2012
★★★★
Read the review
04
Insidious
Insidious
2011
★★★½
Read the review
Apr
2012
29
The Muppets
The Muppets
2011
★★★★★
Read the review
29
Take Shelter
Take Shelter
2011
★★★★
Read the review
23
Iron Man
Iron Man
2008
Read the review
22
Across the Universe
Across the Universe
2007
★★★★★
Read the review
04
Fright Night
Fright Night
2011
★★★★
Read the review
02
50/50
50/50
2011
★★★★★
Read the review
Mar
2012
28
21 Jump Street
21 Jump Street
2012
Read the review
27
28 Days Later...
28 Days Later...
2003
Read the review
24
127 Hours
127 Hours
2010
Read the review
23
Chalet Girl
Chalet Girl
2011
Read the review
21
Resident Evil: Afterlife
Resident Evil: Afterlife
2010
Read the review
03
Drive
Drive
2011
Read the review
Feb
2012
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop…
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
1964
Read the review