RSS feed for Moon
  • 12 Angry Men 1957

    ★★★★ Watched 01 Mar, 2012

    Very intense and I was gripped from beginning to end, although I was expecting the end to be something more... more. Still, what great dialogues and scenes, such a powerful movie.

  • Beauty and the Beast 1991

    ★★★★★ Watched 07 Mar, 2012

    Perfection. ♥ It speaks to me so much at an emotional/nostalgic level that I'm uncapable of analysing it properly, that is, devoid of its personal meaning.

  • Beetlejuice 1988

    ★★½ Watched 08 Feb, 2013

    It was ok. I enjoyed Winona Ryder's performance.

  • Brave 2012

    ★★★★ Watched 26 Dec, 2012

    I really liked this movie. Sure, it didn't have that deep of a plot and one character never did come back despite its relevance, and certain events were never fully explained, however, I did have a lot of fun with the characters and enjoyed Merida's personality. I certainly wouldn't mind seeing it again!

  • Cloud Atlas 2012

    ★★★★ Watched 07 Dec, 2012

    Stunning visuals, intrincate story, a movie I feel needs to be watched more than once in order to understand and aprehend every little detail.

  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2009

    ★★★½ Watched 12 Jan, 2012

    It has its funny moments and it's a very light-hearted, sweet (delicious) movie.

  • Django Unchained 2012

    ★½ Watched 26 Jan, 2013

    Didn't like it, enough said. Too much gore and gratutious violence. Also the movie seemed to drag and drag to no end...

  • Food, Inc. 2009

    ★★★★ Watched 26 Feb, 2012

    Learned interesting things from it.

  • Harold & Kumar Go to White Castle 2004

    ½ Watched 27 Feb, 2012

    I tried my best to watch it until the end, but I couldn't - maybe another day... Until then, it remains no different from that kind of movies that don't make me laugh and don't make me interested.

  • Hercules 1997

    ★★★ Watched 02 Mar, 2012

    It was ok, but I didn't emphatize with Megara at all. Pegasus was the best of them all and that little blue owl at the end too.

  • Ice Age: Continental Drift 2012

    ★★★★ Watched 02 Jul, 2012

    Very very funny, loved it! Would be even better if they didn't introduce so many new characters (less is more).

  • Jack the Giant Slayer 2013

    ★★★★ Watched 16 Mar, 2013

    I enjoyed it: light, appealing, some predictable events and others somewhat unexpected but all in all makes for good entertainment.