RSS feed for Mumbles
  • Saw 2004

    ★★½ Added

    Film Factomundo: Worldwide ticket sales for the Saw franchise put it at just shy of a billion dollars, making it the highest earning horror franchise globally. Fucked up intentions and evil inventions does indeed earn you lots of shiny stuff.

  • Prometheus 2012

    ★★★ Added 2

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • American Psycho 2000

    ★★★★ Added 5

    Film Fact or Fiction?: Christian Bale based elements of his performance as Patrick Bateman on Tom Cruise after seeing an interview with the diminutive star. According to director Mary Harron, Bale said he saw “... this very intense friendliness with nothing behind the eyes ...”. - Hopefully fact.

  • Indiana Jones and the Last Crusade 1989

    ★★★ Added

    Film Factomundo: Only 12 years separates father/son duo Sean Connery and Harrison Ford in Indiana Jones and the Last Crusade. I always knew Connery was one sick puppy.

  • The Shining 1980

    ★★★★★ Added 3

    Fact or Fiction?: Stanley Kubrick would reportedly call Stephen King at 3am to ask him questions about The Shining. According to King, one famous exchange had the director ask the author, “Do you believe in God?”. When he replied in the affirmative Kubrick yelled “I knew it!” and slammed the phone down. - Hopefully fact.

  • The Last Days of Disco 1998

    ★★★★ Watched 14 May, 2013

    A prelude to American Psycho.

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai 1999

    ★★★★ Rewatched 14 May, 2013

    Best relationship between a French ice-cream seller and a lazy-eyed hitman committed to celluloid.

  • Hudson Hawk 1991

    ★★★ Rewatched 16 May, 2013

    A film that got panned on release and has had a resurgence of reappraisal of late. I fall rather boringly in the middle. Hudson Hawk has moments of charm and goofiness that gives you an ear to ear grin, yet there is a total lack of consistency as it is often followed by an equally naff line or joke. Luckily it is all quite quickfire and slapstick, so you can move onto the next plot point or scene. It has…

  • End of Watch 2012

    ★★★½ Watched 12 May, 2013

    A good film that could of been great, but it is marred by the use of cameras used by characters and on vehicles etc. Giving it a found footage feel mixed with the director's normal though still gritty filming techniques, lifting you out of the film. It also has a shonky and rather rushed ending in my opinion. But the pluses do outweigh the minuses, and with the risk of sounding hypocritical, the gritty on the fly filming does lend…

  • A Royal Affair 2012

    ★★★★ Watched 16 May, 2013

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Ironclad 2011

    ★★ Watched 11 May, 2013 2

    Found I wanted to like it more than I actually did. Plenty of violence, blood and clashing of steel. Littered with faces and names that makes you think you might be onto a winner. It was certainly not the cliches or stereotypes of a film such as this that made it a bit naff, though it has plenty of them, I can handle them. Or the passable but tends to take you out of the film CGI that is used…

  • Free Willy 1993

    Added

    The one where Michael Madsen gets burdened with a glorious porpoise.