RSS feed for NanookRubsIt
  • Prometheus 2012

    ★★★ Added

    Answered some questions, but raised even more. Additionally, it didn't have that glorious Ridley Scott feel you got from Alien and Bladerunner.

  • The Hunger Games 2012

    ★★½ Added

    It was fine.
    It was neither impressive or disappointing.

  • Alien 1979

    ★★★★ Added

    Great movie with amazing suspense. Why am I even reviewing this movie. Who the fuck hasn't seen it already?
    Btw, it's a movie about rape.

  • Dredd 2012

    ★★★★★ Watched 30 Sep, 2012

    YES.

  • Blade Runner 1982

    ★★★★★ Added

    (Final Cut). My favorite Ridley Scott movie.

  • The Prestige 2006

    Added

    I wish Christopher Nolan was less popular so I could like it in public.

  • Shame 2011

    ★★★½ Watched 23 Jun, 2012

    I don't usually go for slow movies, but I enjoyed the slowed pace. All of those fucking long cuts - God damn, that's some impressive acting.
    It had some powerful scenes too, and it explored something somewhat taboo, which is always nice.

  • Oldboy 2005

    ★★★★★ Added

    Shit yeah.

  • Monty Python and the Holy Grail 1975

    ★★★★ Rewatched 13 Jul, 2012

    Quite silly.

  • Scarface 1983

    ★★★★★ Added

    One of my all time favorite movies. One thing is the awesome Al Pacino character and performance, but the setting of the 80's is always something I enjoy. Also, who doesn't enjoy a story about a man's downward spiral?

  • Total Recall 1990

    ★★★ Rewatched 31 Jul, 2012

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • In Time 2011

    Watched 25 Jun, 2012

    I really really didn't like this. The idea was fucking great, but it all drowns in a shitty generic story, awful acting and fucking time puns.
    Minutemen? Are you fucking with me? How am I supposed to take any of this seriously?

    Also, how many times are you going to abuse the 'bomb countdown' suspense effect? Jesus fuck.

    They should've just gone all out and made it a comedy called JustIn Time. Maybe with a 1 instead of a capital I in Justin.