RSS feed for Nathan
  • Star Trek Into Darkness 2013

    ★★★★½ Watched 19 May, 2013 5

    You think you world is safe? It is an illusion. A comforting lie told to protect you. Enjoy these final moments of peace.

    Wow. Okay… I really have to say I wasn’t expecting that.

    Into Darkness is the second installation of the recent Star Trek re-boot directed by JJ Abrams, and let me admit, it was well worth the wait. Walking into the theatre, I’ll say that I had my doubts. With quite the successful film that was the original…

  • Water for Elephants 2011

    ★★ Watched 13 May, 2013

    I’ve always had a weird relationship with Water for Elephants. Having loved Waltz’s performance in Inglorious Bastards, I was excited to watch him return on the screen again; however at the same time, I felt a feeble amount of hesitation after learning that the lead was none other than Robert Pattinson; the very same who graced our televisions with Twilight, and truly left a mark in our hearts. And of course Reese Witherspoon, who was drunkenly shouting ‘Do you know…

  • Iron Man 2 2010

    ★★ Rewatched 09 May, 2013

    In preparation for watching what I hope to be a good third part to the Iron Man trilogy, I decided to re-watch the first two films that were made before it. After recently watching and reviewing Iron Man, I now move onto the second installation.

    While I’d like to say I enjoyed Iron Man 2 since I watched it shortly after its original and hoped to pick up on some transitional themes, I did not, and they were not present.…

  • Iron Man 2008

    ★★★ Rewatched 08 May, 2013

    After Iron Man 3 was recently released into theatres, I took it upon myself to sit down and re-watch the first two of the series. Why? Because. With those questions out of the way, we arrive at the first of the three films.

    Even though at times it does feel that Robert Downey Jr is not fully immersed into his character (most likely attributed to this being the first of the trilogy) it is fairly clear that he is perfect…

  • Jackie Brown 1997

    ★★★★★ Watched 08 May, 2013 9

    Half a million dollars will always be missed.

    Well I’ll be damned.

    Although this is only my 4th Tarantino film I've seen, I can safely say I wasn't expecting something quite so relaxed. However, it being a Tarantino film, I did expect fantastic dialogue and character interaction, as well as a brilliant story, and Quentin delivered on all accounts.

    I can’t pin-point Mr. Tarantino’s style, but I have noticed some consistency through his work. For one, his score is almost…

  • This Is England 2006

    ★★★½ Watched 07 May, 2013 2

    Although This is England at times is flawed in its delivery, believability and tonality, the overall message and perception of the film was not haltered after looking back on it. Having waited a day after watching this film to review it, I notice that out of the whole film, only a few key scenes really stand out to me; those being the influence of a developing mind and how surroundings can change ones perception on society. The argument of nature…

  • Reservoir Dogs 1992

    ★★★★★ Watched 06 May, 2013 23

    res•er•voir – Noun:

    1) A large lake used as a source of water supply.
    2) A supply or source of something.

    dogs – 3rd person singular present, plural of dog:

    1) A domesticated carnivorous mammal
    2) Follow (someone or their movements) closely and persistently

    Mr. Tarantino is a director I shamefully have not explored enough of. His works emit both a feeling of adrenaline, and a sense of admiration towards any audience; those same feelings are ones I felt while…

  • The Avengers 2012

    ★★★★ Rewatched 28 Apr, 2013

    FANBOY MODE: ENGAGED

    Well, second viewing, and I must say the initial Whedon blinders are now off, and I tried to see this film from an un-bias perspective. I did enjoy (and can commend) the integration from the previous storylines of each respected character; however there are more obvious flaws that I regrettably noticed this time around.

    Of course the typical Joss writing was there. The humour in both dialogue and character interaction has always been one of my favourite…

  • Captain America: The First Avenger 2011

    ★★★ Watched 22 Apr, 2013

    As much as I enjoy writing reviews, I recognize that writing an insightful review about any realm of content is only accomplishable by the more practised writers. So, as myself, after watching a film like Captain America, I can’t look at it from an analytical viewpoint, but rather a film where ‘mai brayn dun kneed tuh wurk.’

    Not having seen this before, but having seen the Avengers, I can’t help but commend the integration from one film to the other.…

  • Ruby Sparks 2012

    ★★★ Watched 21 Apr, 2013 1

    The easiest way I can think of categorizing this film is by calling it an onion; for a few reasons…

    I sit here, trying to write a review, like I tend to do with most films, yet I feel an odd sense of confliction. On one hand, I want to hate this movie. The plot progression felt like one I’ve seen time and time again; however, upon putting that aside, I was left with quite a thought provoking film. As…

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964

    ★★★★★ Rewatched 15 Apr, 2013 1

    ‘Dr Strangelove’ can be seen as nothing short of complete brilliance and as solid evidence that Kubrck was in fact a true master of his craft. The film is told with strong political themes and undertones which vary in simplicity and some in intricacy. Those themes include coercion, influence and inducements; all of which primarily take place in Gen. Jack Ripper’s office or in conversations where he is mentioned. The film is also a practice in political awareness as he…

  • 21-87 1963

    ★★★★ Watched 15 Apr, 2013

    21-87 is a short film by Arthur Lipsett from 1964.

    21-87 can primarily be seen as a film filled with religious undertones, however it also draws similarities between performing arts in relation to solitude and social interaction, as well as ones ignorance and feeling of enlightenment towards religion and god. The film also contrasts society’s ignorance towards life and death, by playing a variation of religious encountered speeches and heavy choir scores. 21-87 can be seen as many things, but from what I took from it, it’s societies view of life as a beautiful lie, and death as a horrible truth.

    Watch Here