RSS feed for Nich
  • Margin Call 2011

    ★★★★½ Rewatched 09 Jan, 2012

    A small film that is brimming with tension, fear and razor performances. Eminently rewatachable and a terrifying look into how the world financial market works.

  • Midnight in Paris 2011

    ★★★★★ Watched 01 Jan, 2012

    Simple. Elegant. Inspirational. I adored it. Shows you can go high-concept without explaining it. This is the film I will return to when I feel creatively lost.

    Wonderful message about the importance of living in your own lifetime.

  • Melancholia 2011

    ★★★★ Watched 01 Jan, 2012 2

    Better than Tree Of Life (yeah, I just said that), which was just theme. Here theme and story combine wonderfully. Powerful and gorgeously shot. The beginning is even more spectacular on a rewatch. Sticks with you, the most haunting film about the end of the world. If this is how we're going to go out, I'm on board.

    EDIT: The other thing that struck me so deeply was the film's depiction of depression, something that so often is misunderstood in…

  • Crazy, Stupid, Love. 2011

    ★★★★ Rewatched 03 Jan, 2012

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Bill Cunningham New York 2011

    ★★★★½ Watched 04 Jan, 2012

    Wonderful look inside the life of the 80-year-old street fashion photographer for the NYT. A marvelous character and an unobtrusive look at his life and work.

  • Best Worst Movie 2009

    ★★★½ Watched 03 Jan, 2012

    Fun, energetic and heart-warming. Margo is a tragic figure, and the director is bizzare and un-not-watchable. Still need to see Troll 2.

  • Another Earth 2011

    ★★★★ Watched 04 Jan, 2012

    High-concept, tiny film, character driven. Great performances, and a film that leaves you asking questions about yourself. Impressive on such a shoestring budget.

  • The September Issue 2009

    ★★★ Watched 04 Jan, 2012

    A look inside Vogue. Interesting, but would have liked to have more of a focus on Anna Wintour herself. We know she's a fascinating character, but the film chooses to focus more on the process of compiling the issue. Grace Coddington had the story I was looking for from Anna.

  • Beginners 2011

    ★★★★ Watched 05 Jan, 2012

    Speaks to the part of me that finds it hard to make a connection. Terrifies the part of me that is afraid of losing people.

    Would have liked to see it focus a little more on Plummer's character - we scratch the surface there, but there is so much more.

  • Hanna 2011

    ★★★★½ Watched 05 Jan, 2012

    Stunning film. It's an indie movie disguised as an action film. Brilliant direction, amazing performance. You can't imagine she's a teenage girl - she's so badass and believable. Would pay good money to see her and Jason Bourne go head-to-head. The set pieces were wonderful, and the art direction bold and always interesting, And that ending!

  • The Adventures of Tintin 2011

    ★★½ Watched 05 Jan, 2012

    First off, the animation is AMAZING. You've never seen anything like it. But the story is nothing, the dialogue weak and the characters (with the exception of Haddock) incredibly thinly drawn. But worth seeing for the animation alone.

    My problem comes down to context. When the comics were published, (which I adore and grew up on), the story-telling, the tone, the humour was softer, simple, even innocent, if I insist on being pretentious. It's not that these elements are unable…

  • Winter's Bone 2010

    ★★★★½ Watched 06 Jan, 2012

    Wonderful characters. A story about strength.