RSS feed for Neil
  • The Avengers 2012

    ★★★★ Watched 23 Apr, 2012

    You guys remember when you were a little kid and thing were awesome and fun? That's what it's like to watch THE AVENGERS!

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★½ Watched 19 Jul, 2012

    "It’s about escalation. Christopher Nolan has not been shy about what to expect from the final chapter in his Batman series. The Dark Knight Rises is about something bigger and meaner in every sense possible. For his main character, the caped crusader we’ve known through countless years and iterations, it’s about facing the escalation he created when he became Gotham’s symbol. But for the filmmaker behind him, equally adored in the halls of pop culture for his contemporary epics, it’s…

  • Skyfall 2012

    ★★★★ Watched 08 Nov, 2012

    Gorgeous.

  • Looper 2012

    ★★★ Watched 12 Sep, 2012

    Brilliant. Rian Johnson delivers sci-fi for the thinking man and an action movie for just about anybody.

  • Prometheus 2012

    ★★★ Watched 31 May, 2012

    PROMETHEUS is just good enough to remind us that Ridley Scott made some really amazing films way back when. There's more poetically beautiful imagery in it than anything else I've seen this year. Some massive, gorgeous shots.

  • Moonrise Kingdom 2012

    ★★★★½ Rewatched 01 Oct, 2012

    "You're doomed Shakusky."

    Wes Anderson's latest continues his trend of making pure joy in cinematic form. It's young love, adventure, warm late summer days and all the colorful, vibrant elements of the best of Anderson's on-screen world. And it's got Bob Balaban.

  • Moonrise Kingdom 2012

    ★★★★½ Watched 16 May, 2012

    Wes Anderson makes lively movies. I like lively movies. MOONRISE KINGDOM was odd and delightful. And lively.

  • Life of Pi 2012

    ★★★★½ Watched 19 Feb, 2013

    It is strong, this one.

  • The Amazing Spider-Man 2012

    ★★★½ Watched 04 Jul, 2012

    Despite being old hat, it's hard to shake the feeling that this is just a bit better. The Gwen Stacy story is stronger, the villain delivers stakes and there's authentic emotion in it.

  • Iron Man 3 2013

    ★★★½ Watched 13 May, 2013

    Feels less like the start of a new phase for Marvel and more like a bookend to a franchise. That said, Shane Black's dialogue delivers while his ability to direct big, coherent action set pieces leaves something to be desired.

  • Lincoln 2012

    ★★★★ Watched 02 Dec, 2012

    Set against the controversial vote for the passage of the 13th Amendment and the waning days of the great American Civil War, Lincoln comes has emphatic punctuation on the long in-the-works claim that Daniel Day Lewis is the greatest actor of his (and perhaps any) generation. Immersive is his take on the 16th President, complete with all the layers of humanity -- contemplative, jovial, heavy-hearted, thoughtful -- that live up to the legend. Around him is a carefully assembled group…

  • Dredd 2012

    ★★★★ Watched 19 Sep, 2012

    A lot of fun. Great use of 3D, a great device for slow motion and Karl Urban kills it.