RSS feed for Neil
  • I Am Bruce Lee 2012

    ★★★ Watched 27 Jan, 2013

    Co-produced by Spike, this documentary uses its access to people who knew Bruce Lee to create this almost promotional video for Mixed Martial Arts and UFC fighting. In that regard, it only ever slides along the surface of its titular subject. That said, any time we get some new footage of Bruce Lee, it can't be an entirely bad thing.

  • Seven Psychopaths 2012

    ★★★½ Watched 22 Jan, 2013

    Any movie that opens with Michael Pitt and Michael Stuhlbarg having that kind of conversation.. it's alright by me.

  • Happy People: A Year in the Taiga 2010

    ★★★ Watched 21 Jan, 2013

    Werner Herzog could narrate the story of a bear shitting in the woods and it would be profound and fascinating. Luckily, the people of the Taiga are pretty interesting on their own, despite the fact that I'm not sold on these people being "happy."

  • The Last Stand 2013

    ★★★ Watched 19 Jan, 2013

    Kim Jee-Woon silliness, Schwarzenegger beef, Stormare star power. It’s an absurd, dysfunctional but wicked fun hayride.

  • Lincoln 2012

    ★★★★ Watched 02 Dec, 2012

    Set against the controversial vote for the passage of the 13th Amendment and the waning days of the great American Civil War, Lincoln comes has emphatic punctuation on the long in-the-works claim that Daniel Day Lewis is the greatest actor of his (and perhaps any) generation. Immersive is his take on the 16th President, complete with all the layers of humanity -- contemplative, jovial, heavy-hearted, thoughtful -- that live up to the legend. Around him is a carefully assembled group…

  • Anna Karenina 2012

    ★★★ Watched 27 Nov, 2012

    More often circus than cinema, Joe Wright's take is stylish, sexy and messy, much like the life of its titular character.

  • Sleepwalk With Me 2012

    ★★★★★ Watched 21 Nov, 2012

    One of those rare honest, intimate stories that is so personal and universally relatable that your instantaneously wrapped in it. Birbiglia shows that he's a talented storyteller not just on stage, but behind the camera, as well. Easily one of the surprising delights of the year.

  • Skyfall 2012

    ★★★★ Watched 08 Nov, 2012

    Gorgeous.

  • Holy Motors 2012

    Watched 24 Oct, 2012

    Even via the lower quality festival screener I watched, this film is an absolute marvel. Visually jarring at every turn. Unexpected to its core.

  • The Kitchen 2013

    ★★★½ Added

    A charming, energetic ensemble comedy in the vein of Empire Records, but with single room scale.

  • Moonrise Kingdom 2012

    ★★★★½ Rewatched 01 Oct, 2012

    "You're doomed Shakusky."

    Wes Anderson's latest continues his trend of making pure joy in cinematic form. It's young love, adventure, warm late summer days and all the colorful, vibrant elements of the best of Anderson's on-screen world. And it's got Bob Balaban.

  • The History of Future Folk 2013

    ★½ Watched 26 Sep, 2012

    Creative, good-natured and harmonious, this one is easily one of the most delightful discoveries of Fantastic Fest 2012.