RSS feed for pat_22
  • Best Worst Movie 2009

    Watched 18 May, 2013

    Really interesting documentary, quite surprising given the film.

  • Troll 2 1990

    ½ Watched 18 May, 2013

    "You can't piss on hospitality!"
    This is the most enjoyment I've ever derived from a film.

  • Star Trek 2009

    ★★★½ Watched 11 May, 2013

    Had to watch this before Star Trek: Into Darkness, really enjoyed this so hopefully the new release is better.

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion 1997

    ★★★★½ Watched 03 May, 2013

    The directors of 'End of Evangalion' not only invents a unique and rare conclusion to the evangalian series, but subtly depicts existentialism and the misunderstood juxtaposition of dream and reality, what is real and fake. It also deals with the perks and folly's of humanity whilst handling the extreme dramatization of romance, and tackles the strange entities and characters that dwindle through the imagination of the show. Albeit the indubitable confusion through his film, as the viewer you watch in…

  • Evangelion: 1.0: You Are (Not) Alone 2008

    ★★★ Watched 02 May, 2013

    An explosion of colours and bombs, loud noises, annoying kids and big robots left an otherwise ordinary impression on this movie and the first half of the evangelion series.

  • Gangster Squad 2013

    ★★★ Watched 12 Apr, 2013

    It felt like a really simple crime, action thriller film that could have been more respected following that structure. But it was taken to seriously and pressed for a drama that felt unrealistic and impractical.

  • Envelope 2012

    ★★ Watched 10 Apr, 2013

    Seriously boring, no interesting content.

  • Le Samouraï 1967

    ★★★★½ Watched 08 Apr, 2013

    It took 9 minutes and 35 seconds for the first piece of dialogue to be articulated, most films I would have immediately lost interest, but for me to still be enticed and engrossed without having even realized nine minutes had passed is a remarkable testament to the director. When you’re rooting for each character to succeed, regardless of their aspirations whether it be getting clean from the police from murder, or catching the right man to put in jail. It…

  • Bad Taste 1987

    ★★★ Watched 08 Apr, 2013 3

    I very disturbingly quite enjoyed this, Before the Lord of the Rings trilogy providing wonderful and magical visuals on location in Wellington; we saw various grotesque, disgusting and sickening images through this film both in the same category of visuals seeming to Peter Jackson's specialty. Though the entertainment came through the lack of plot, acting talent that surprisingly fitted well with the story, and incredibly low budget production, creating a unique and diverse authenticated experience for the viewer. A good platform for Peter Jackson here, the film being more memorable than it being sensational.

  • The Book of Eli 2010

    ★★ Watched 06 Apr, 2013

    It just felt like Christian propaganda.

  • The Happening 2008

    Added

    Why didn't they just mow the lawn??

  • The Perfect Host 2010

    ★★½ Watched 01 Apr, 2013

    Very similar to Funny Games U.S but fractionally better, still struggled with its ending but enjoyable to an extent; lucky to receive two and a half stars but I liked the alteration between reality and inside the imagination of Warwick Wilson.