RSS feed for ProfessorMortis
  • Donald's Better Self 1938

    ★★★ Rewatched 28 Mar, 2013

    Pretty standard "angel and devil" stuff; Donald's messy bedroom screams "unsupervised 12 year old" and Donald has to go to school, but appears to have no parents, which is sort of intriguing.

  • Point Break 1991

    ★★★ Watched 27 Mar, 2013

    I get why this is a cult movie, and it has some so-bad-it's-good moments, but overall I was slightly disappointed-seemed to drag on a bit and definitely stunk of its era, whose action film-making was never quite my cuppa.

  • Casa De Mi Padre 2012

    ★★★½ Watched 24 Mar, 2013

    More comedy could probably have been squeezed from this idea, but I give the filmmakers credit for (mostly) doing this 100% deadpan. As they say, the best spoofs function as what they 're spoofing, and this is certainly an entertaining Western/melodrama.

  • Hogfather 2007

    ★★★★ Watched 23 Mar, 2013

    Wonderfully entertaining. How can you not love death pretending to be Santa Claus (err...the Hogfather)?

  • Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980

    ★★★★½ Rewatched 23 Mar, 2013

    Noticed a few continuity errors I'd never caught before, and that Luke is really not all that smart, but it's still one of the best Blockbusters of all time and one of the rare sequels that doesn't just repeat what worked in the original, even if at times I'd like to see more of that.

  • Empire of the Ants 1977

    ★★ Rewatched 22 Mar, 2013

    Just as goofy and slipshod as the last time I saw, only this time it was on widescreen and not on a VHS tape, so the magnified ant shots are far creepier...it's also a bit bloodier than I remember. The effects are still barely advanced from B.I.G.'s 1950s efforts, the characters are still mostly a-holes, and the human screaming from the ants is still hella confusing, but it's still fun in a "so bad it's good" way.

  • Son of Frankenstein 1939

    ★★★★ Rewatched 16 Mar, 2013

    Caught this on Svenghoulie last Saturday night-great fun. Love the Expressionist sets. A little hard to take seriously if you've seen Mel Brooks' brilliant spoof of it, but it's one of the better Universal horror films regardless.

  • Dead Men Don't Wear Plaid 1982

    ★★★★ Rewatched 14 Mar, 2013

    Childhood fave. The cuts are a bit more obvious in widescreen (it's weird that they didn't just release it in 4:3), Rachel Ward's hair is a little off, but otherwise the period detail is beautiful. Similarly, most of the jokes land on target (I particularly love the exchanges with the old films, some of the joke set-ups are dynamite) but some of the modern jokes fall a little flat. Biggest problem is probably the weird pacing, but they're all minor complaints, the film is a joy for film buffs and helped make this film buff who he is.

  • Barbarella 1968

    ★★★★ Rewatched 13 Mar, 2013

    A little scattered and lacking a driving force, but (mostly) very attractive people, high camp, beautifully designed sets and costumes, and a great soundtrack make this flick a perennial delight.

  • Flash Gordon 1980

    ★★★★★ Rewatched 11 Mar, 2013

    Keeps getting funnier every time I see it, and, the older I get, the more I see how great a job they did planting their tongue firmly in cheek. On the downside, the vapidity/woodenness of the leads becomes more apparent each passing year-it is deliberate, I think, but I wonder if different actors might have done a better job with it. The supporting cast is amazing, and Sydow owns as Ming.

  • Blood from the Mummy's Tomb 1971

    ★★★½ Watched 09 Mar, 2013 2

    Far better than I expected late period Hammer. Attractive young actors, solid older actors, a different take on the Mummy story, and some moments of real creepiness/atmosphere almost terror. Not sure why it has such a terrible reputation.

  • Son of Dracula 1943

    ★★★½ Rewatched 02 Mar, 2013

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.