RSS feed for Rian
  • Django Unchained 2012

    ★★★★★ Watched 30 Dec, 2012

    Oh, how I loved this movie.

    For the first time ever, I sat up and took notice of Jamie Foxx while watching Django. He is the title character and the hero, but he plays the part so low-key during the first two acts that you might just forget he's there. Which is perfect, because during the first two acts he's paired up with the amazing Christoph Waltz. It's because of Waltz's character that, by the end, Django has become the…

  • The Avengers 2012

    ★★★★★ Rewatched 13 May, 2012

    Third time. Still awesome.

  • The Avengers 2012

    ★★★★★ Rewatched 06 May, 2012

    Just as nerdgasmic as the first time.

  • The Avengers 2012

    ★★★★★ Watched 04 May, 2012

    I'll admit that I was on the fence during the opening scene of The Avengers for my first viewing, but that all changed as soon as the heroes began to show up onscreen. Not only was this movie exciting as all hell, but it also hit me in the heart and is simultaneously one of the funniest movies I've seen this year. I'm going to see it again in a few days and I can't. Fucking. Wait.

    Also, the Hulk was awesome!

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★ Watched 19 Jul, 2012

    The short(ish) version:

    I wouldn't want this movie to be any longer than it already is, but it needed to be about an hour and a half longer in order to cram all of the story and plot in there that they tried to without making it so damned rushed and jumbled. Rather than extending the running time, I think that, with a few simple rewrites, both Catwoman and Blake (Joseph Gordon-Levitt's character) could have been removed from the script…

  • Drive 2011

    ★★★★★ Watched 19 Sep, 2011

    Probably one of the coolest movies I've ever seen. If you look up "cool" in the dictionary, you'll see the poster for this film.

  • Skyfall 2012

    ★★★★ Watched 09 Nov, 2012

    There are a lot of things that I could say about Skyfall, but my opinions basically break down thusly: I loved the movie up until the climax. I'll skip over all of the Dark Knight comparisons that have been made ad nauseum (by me, in some instances) and get right to the meat of my thoughts on the film as a whole.

    The opening scene was awesome. Honestly, it was my favorite part of the movie. That may sound bad,…

  • Looper 2012

    ★★★★★ Watched 02 Oct, 2012

    Looper was one of my most anticipated films of 2012, which is why I'm happy to say that it didn't disappoint. I won't say that it was better than I was expecting it to be, but it was certainly different from what I was expecting. The second half of the movie wasn't really hinted at in the trailers at all and thanks to that I was caught off-guard quite a few times. Particularly by the direction Bruce Willis' character takes.…

  • Argo 2012

    ★★★★ Watched 16 Oct, 2012

    I really, really liked this movie. I didn't quite love it, though.

    Argo had two things working against it. First, it's Ben Affleck's next movie after Gone Baby, Gone and The Town. This is both a good and a bad thing. It's good because I assumed it would be as great as his other directorial efforts. It's a bad thing because...I assumed it would be as great as his other directorial efforts.

    Do you see where I'm going with this?…

  • Inception 2010

    ★★★★★ Watched 17 Jul, 2010

    MINDFUCK! Holy shit, that's gotta be the best sf thriller since The Matrix. God damn that ending! Fuck, I love this movie!!!

  • Inception 2010

    ★★★★★ Rewatched 20 Jul, 2010

    Saw Inception again. Loved it again. This time I think I know the answer to the hanging question at the end.

  • Silver Linings Playbook 2012

    ★★★★★ Watched 14 Mar, 2013

    A pretty standard romantic dramedy made outstanding by a menagerie of great performances.

    Bradley Cooper does something interesting and impressive for the first time in his career and totally owns his role. He's lovable, endearing, sympathetic, and sometimes a bit scary.

    Jennifer Lawrence needs simply to be in a film with a competent script and she's bound to wow you. She's that rare mix of a pretty face with a lot going on behind the eyes. As excellent as Cooper…