RSS feed for Rita
  • Django Unchained 2012

    ★★★★ Added 1

    Loved the pure Western indulgence of this film and the brutally honest portrayal of gun-loving, nigger hating ole U.S. of A. Christoph Waltz clearly making a deal with Tarantino that this film will show him as a 'good' German. A cynical evaluation might even ponder whether this is the best backdrop to make the German the most humane character we meet... Nevertheless, Waltz and Foxx are a great match and the music, slow mo, torture scenes, bloodbaths and Theatre of…

  • Drive 2011

    ★★★★★ Watched 11 Nov, 2011

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Inception 2010

    Added

    Yeah yeah, the visuals are stunning, but it only gets one star because everyone RAVED about it and well, I just fell asleep. (And yes, I'm pretty sure I 'got it' - dream within a dream right? sigh.)

  • The Social Network 2010

    ★½ Added

    YAWN.

  • Black Swan 2010

    ★★★★★ Watched 07 Jul, 2011

    Loved it.

  • Les Misérables 2012

    ★★★½ Watched 10 Jan, 2013

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Midnight in Paris 2011

    ★★★★½ Added

    A wonderful film. Owen Wilson proves he is the perfect choice to carry the baton of Woody Allen's trademark neurotic, Jewish overthinker protagonists, bringing a fresh, light humour to what Allen would usually paint as a dark, wringing soul under the neuroses. He rises to the challenge that Allen sets, of having his actors improvise and ad lib the dialogue - some of his choices are absolute gold ("That's because you're surrealists; I'm just a normal guy!"), and his portrayal…

  • A Clockwork Orange 1971

    ★★★★ Added

    Classic. Disturbing. Timeless.

  • The Tree of Life 2011

    ★★★ Added

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Safety Not Guaranteed 2012

    ★★★½ Added

    The ad that this was based on, you know, about the dude seeking a companion to go time traveling with (bring your own weapons, safety not guaranteed, I've only done this once before) set me up with such impossible expectations for who this guy could be that I don't think they could ever be met.

    That said, the film is an adorable love story with some lovely dry laughs. The ending didn't satisfy.

    Best quotes: "My calibrations are flippin pinpoint," and "There is no sense in nonsense."

  • Bridesmaids 2011

    ★★★★ Added

    I liked it. More than I thought I would. Wanted to slap the woman in the face a few times though. Is this a trend of female leads that have nothing to complain about and yet they whinge like mad incessantly?

  • Blue Valentine 2010

    ★★★★ Added 4

    Like watching a car crash but with phenomenally good actors. Loved the theme of broken relationship and the inevitable doom of the future struck a melancholy chord. I've often wondered if we are destined to become our parents despite all our best efforts, so the film kinds spoke to me on that level...