Prometheus 2012 ★★

I'm way past the age when I loved films because of images, explosions, sound or special effects. Obviously, it is always a welcome bonus, but ideas, story, themes and well developed characters is what makes films interesting. What Prometheus really lacks is well developed characters and because of that I rarely ever got really engaged with what happened on the screen. First of all, there are too many characters and most of them are pretty much anonymous meat. The rest have nothing much to do other than spout very scripted exposition (Actually, the most interesting character is a robot). I guess, that is mostly fault of the script, but a lot of blame should fall on Ridley Scott, especially if you look at how he put this story together. Without going into spoiler territory, very often scenes have this disconnected feel to them, especially when it comes to actions of certain characters. A lot of BIG stuff in one scene has no impact or any consequence in the following scenes and that really bugged me. It is as if something important got cut out of the film and the filmmakers though we are not going to notice. My only hope is that eventual Director's Cut will solve some of these issues.

Now that I got all the disappointment out of my system, all I have to say is that it looks very nice. There is some outstanding cinematography and art direction is excellent. There are a few great scenes, but it is simply not enough.

3 Comments

  • Turpināšu savu sakāmo šeit, jo bail, ka tviterī sadusmoju kādu spoilerofobu.

    Par to operāciju runājot, es īsti nesapratu kādā sakarā Deivids pirmām kārtām Čārliju inficēja? Viņš taču tādā veidā pakļāva riskam arī pašu Veilandu un lielos vilcienos viņš no tā neko arī neiegūst. No mana gala vismaz tas smako pēc rīkošanās tīri stāsta kustināšanas labā. Un pat tādā gadījumā, kā jau tu teici, neviens pat aci nepamirkšķina pēc Elizabetes operācijas.

  • Ja godīgi es nevaru atbildēt uz šo jautājumu, jo arī es ne līdz galam sapratu viņa rīcību, bet man ir aizdomas, ka tā bija Veilanda pavēle ("try harder") pēc tam, kad šie domāja, ka visi giganti bija miruši. No sērijas, lai mums nav jālido atpakaļ ar tukšām rokām. Bet pat tad tas viss šķiet tik neloģisks.

    Vēl es pilnībā nenoticēju kapteiņa rīcībai filmas beigās. Viņš tik ļoti vēsi nolēma uzklausīt Elizabeti. Viņi pirms tam filmā kādu vienu reizi runāja, vai ne? Te viņš pēkšņi bez ierunām uzklausa viņu, izlemj par savu (un pārējo) likteni un atliek tikai rokas pacelt gaisā, lai pēdējā momentā nenomīž un nepagriež stūri.

  • Yap. Kad kapteinis pēkšņi sāka runāt tā, it kā viņam filmas laikā būtu bijis kaut kāds baigais character arc par atbildību, baigi apjuku. Tāda sajūta, ka filmas daļa, kurā notiek viss saturīgais, tika nafig izgriezta.

Please to comment.