RSS feed for Robin
  • Prometheus 2012

    ★★★★½ Watched 10 Jun, 2012

    I thought this was elegant and beautiful to watch, if a little too deliberately obtuse in it's barrage of unanswered questions. I enjoyed Michael Fassbender's David immensely and I thought the 3D was very well used; I particularly liked the waterfalls and nature scenes at the beginning and the star map sequence.

    Overall very enjoyable and I'll probably watch it again to see if I can get to the bottom of any of those questions…

  • The Social Network 2010

    ★★★½ Added

    The dialog is fast-paced and heavily laden with jargon and university argot, the lead character is uncharismatic and deeply unsympathetic but it's a fascinating watch. Justin Timberlake steals the show as Sean Parker of Napster fame.

    Script by West Wing's Aaron Sorkin, soundtrack by Trent Reznor

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004

    ★★★★ Added

    Loved it, specially Elijah Wood as the pervy nerd.

  • No Country for Old Men 2007

    ★★★★½ Watched 30 Sep, 2011

    Beautifully filmed, visually stark and gripping story of a domino effect caused by a shootout that changes one man's life forever.

  • Scott Pilgrim vs. the World 2010

    ★★★★½ Watched 13 Apr, 2012

    I loved this - the most fun I've had watching a movie all year. It's funny and fun with a vivid way of mixing 8-bit video games into the story. The evil ex's are great and the battle scenes are kinetic and chaotic.

    Great film and one I'll watch again.

  • Tinker Tailor Soldier Spy 2011

    ★★★★ Watched 02 Jul, 2012

    Fantastic period piece that moves along at a glacial pace (pretty fitting and accurate for the cold war times it represents).

    I can understand why audiences were divided but I found it absolutely gripping – I loved the way Gary Oldman's Smilie managed to piece together all the answers without actually doing very much. I think the pace reflects very well the pace of Le Carre's books.

    Anyway, it's great to see all those big glasses and comb-overs, drab concrete architecture and heavy drinking. I'd forgotten what the seventies really looked like.

  • True Grit 2010

    ★★★★★ Added

    Great movie, beautifully shot. Jeff Bridges plays Rooster Cogburn with all the gravitas and humourlessness of a drunkard who's well past his prime. It's the western the Coen brothers were always destined to make...

    Jeff Bridges kept a photo diary of the shoot which is still available online here www.jeffbridges.com/true_grit_book/ and is well worth a look.

  • Zombieland 2009

    ★★★½ Added

    A fun-packed romp through the Zombie genre, featuring star turns from Woody Harrelson and Bill Murray. Very enjoyable

  • The King's Speech 2010

    ★★★★ Watched 04 Nov, 2011

    Great film, feels like a stage play brought to the big screen. Great acting from Colin Firth and Geoffrey Rush. Wonderful script and storyline, made better by its historical accuracy.

  • Rise of the Planet of the Apes 2011

    ★★★★★ Watched 14 Jan, 2012

    I absolutely loved this, thought it was bloody brilliant. Thought-provoking, well acted and actually believable. The chimps deserved to become the dominant species.

  • Spirited Away 2002

    ★★★★ Rewatched 18 Mar, 2012

    This is no Hollywood fairy tale.

    I admire John Lasseter for getting behind Studio Ghibli's output and not letting these films become Americanized. They are quirky and mysterious and beautiful, often equally grounded between European and Japanese folklore, stealing cultural elements from both.

    Miyazaki has a number of tropes that he likes to lean on: physical changes, witchcraft, rain, umbrellas, warty grandmothers, transport and a theme of remembering who you are. These are all present in Spirited Away in abundance.…

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2011

    ★★★ Watched 28 Dec, 2011

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.