RSS feed for Rocco
  • Baseball 1994

    ★★★★★ Watched 17 May, 2013

    A brilliant, exhaustive documentary showcasing the entire history of America's (and my own) favorite sport. Burns has done something truly incredible here, by weaving together interviews, images, quotes, video footage, and music to give you a museum-like experience of the sport. Remarkable.

  • Star Trek Into Darkness 2013

    ★★★★ Watched 16 May, 2013

    The newest Star Trek film starts out brilliantly, buy showing us one of the many, many planets out there besides Earth (you know, the planets that the Enterprise are supposed to be exploring). However, after this incredible opening, this sequel turns into a manhunt and the creativity of the opening goes unmatched.

    The pacing is great and, other than Karl Urban (maybe it's just me, but is this character supposed to be that over-the-top?), so is the cast. This applies…

  • Word Wars 2004

    ★★★★ Watched 15 May, 2013

    They couldn't have picked four better Scrabble enthusiasts to focus on. However, I would have liked to see more of the Park players.

    An extraordinarily surprising doc.

  • Grosse Pointe Blank 1997

    ★★★★ Watched 12 May, 2013 2

    This movie is fun as hell. Not only is the script awesome (such a great premise, backed by outstanding dialogue), but ou can tell everyone involved was just having a great time. Also, as a suburban Detroiter, it was cool to see the little references they took care to sprinkle throughout.

  • The Italian Job 2003

    ★★★★ Watched 12 May, 2013

    A great cast of people who all went on to become even cooler. I will always love the Italian Job. Fun fact: After days of training to do their own stunt driving, the entire cast supposedly agreed that Charlize Theron was far and away the best driver of them all.

  • Pain & Gain 2013

    ★★★★½ Watched 07 May, 2013 3

    I can't justify giving this movie a lower rating, based on how much fun I had watching it.

  • Hanna 2011

    ★★★★★ Rewatched 05 May, 2013 9

    It's just non-stop perfection. The kind of film I'm jealous of in every way.

  • Iron Man 3 2013

    ★★★★ Watched 04 May, 2013

    While flawed, Iron Man 3 is extremely entertaining. This is mostly due to Black's awesome style and Robert Downey Jr's presence.

    There are cringe-worthy bits, but I'd be very surprised if any blockbuster topped it this summer.

  • Catching Hell 2011

    ★★★★ Watched 03 May, 2013

    Catching Hell isn't just about one fan's questionable decision to reach for a baseball, but about people turning against one another. It looks into the concept of scapegoating throughout the years, in order to try and figure out why the nicest fans in baseball had such a dark night.

    An extremely entertaining and interesting doc.

  • Mud 2013

    ★★★★½ Watched 02 May, 2013

    The writing is excellent, but it's what the actors do with the writing that makes Mud one of 2013's best films. A great story that is made even better by a perfect cast.

  • Batman: Mystery of the Batwoman 2003

    ★★★½ Rewatched 01 May, 2013

    After having seen The Dark Knight Returns Part 1 and 2, all other animated Batman seems silly. This movie is still a lot of fun after ten years and has a pretty cool reveal in the third act but, compared to the cartoon version of Frank Miller's classic, is just mindless entertainment.

    It is, however, always nice to hear Conroy's voice behind the cowl.

  • Identity 2003

    ★★★½ Watched 01 May, 2013

    A perfectly paced thriller that is, almost, too clever for it's own good. However, I did enjoy thinking I had it completely figured out (a couple of times), before being proven wrong. It was also fun for me, having read Agatha Christie's "And Then There Were None" and being able to pick up on the references.

    Identity is very entertaining, but something is missing... and I hated the last five minutes.