RSS feed for Ryuuga
  • The Avengers 2012

    ★★★★★ Watched 05 May, 2012

    Most enjoyable movie I've seen in the longest time. Its not even because it is "epic" or visually stunning or mind blowing. Its just Entertaining like what a movie should be. Joss didn't try to copy Nolan's Batman, he went the complete opposite direction (in a good way).
    The movie is so fun to watch, entertaining, and appealing to all ages. whether you like sooperhero movies or not, this will make you feel like you're a 10 yr old kid…

  • The Matrix 1999

    ★★★★★ Rewatched 10 May, 2012

    After more than 10 years, this movie still blows my mind. This has to be one of my all time favourite. When it was first released, The Matrix had the most amazing action scenes introduced to Hollywood during that time, borrowing from Bruce Lee movies and chinese kung-fu movies.
    Not only that, it has such detailed and deep script writing, Morpheus's Yoda-esque dialog, great cast of characters, most original and unique world and it makes you think if The Matrix could be true.

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004

    ★★★★★ Watched 23 May, 2012

    Heard a lot of people recommend this movie. I started watching it thinking it would be a romance-comedy cliche. But I assure you, while romance is a big part of the movie, it certainly isn't so cliche.

    I thoroughly enjoyed every minute of this flick from the first minute until the credits roll. Its so good, it immerses you into this wonderful journey of Joel's mind and at the end of it leaving you feeling warm and happy with a touch of sadness. It is what everyone wishes could happen to them. It is what happens in every relationship and life in general.

  • Memento 2000

    ★★★★★ Added

    Always been a fan of Nolan. Chronologically the movie is just a dull story about a detective, but the way the movie was shown makes it one of my all time favourites.

  • Hugo 2011

    ★★★★ Watched 06 May, 2012

    This movie is so touching in a way that you'd never expect. I was on the verge of crying a few times throughout the film. Scorsese has shown that he not only can do dark and gritty films but also one about love and most importantly his love for films. Also, amazing soundtrack by Howard Shore. And that delicious Chloe <3

  • Chronicle 2012

    ★★★★ Watched 30 Apr, 2012

    I don't know why I have never heard of this movie or seen ads or trailers about it before. But sometimes, its the movies that don't get much attention that is the gems in the haystack. This is definitely one of those.
    Its not exactly your average Teenage Superhero save the day type of film. If you like superhero films however, you should definitely watch this. If you don't still give it a try, Its worth it.

  • Midnight in Paris 2011

    ★★★ Watched 03 Apr, 2012

    Not exactly the love story I expected it to be. A movie that has many teaching and the one that I really understood was to be content with what you have. Good movie when you're bored, not exceptionally great.

  • The Grey 2012

    ★★★ Watched 06 May, 2012

    I don't know what to say... Liam Neeson the wolf puncher?
    This movie tries to be a lot of things, horror, thriller, survival, drama, didn't really succeed in any of that imo. Although it does touch on death and that we should accept it.
    Still, worth watching if you like Liam Neeson.

  • Sunshine 2007

    ★★★★½ Watched 10 May, 2012

    After reading much mixed reviews about this film, I finally got to check it out. I have to say this movie impressed me. Its definitely one of the more underrated films but a very good Sci-Fi movie. If you're a fan of Alien or Sci-fi in general as I am, you should give this a watch.

  • Enter the Void 2010

    ★★★★ Watched 16 May, 2012

    The deeper I was into the movie, the more I actually felt like the character, Or that I was on drugs. I've never taken drugs before so I wouldn't know exactly what it feels like. But I imagine if I did, it would feel like this movie.
    Its long. To quote Alex, "It really seems like eternity" After about 2 hours into it, I find myself asking "When is this going to end!"
    There are a few times I thought…

  • Equilibrium 2002

    ★★★★★ Watched 20 Apr, 2012

    Its SO GOOD!! I was in a mood to watch cyber punk movies and came across this classic. Wasn't expecting much at first but was totally blown away! Great character development and storyline. But most of all those kungfu moves put Matrix to shame!

  • Johnny Mnemonic 1995

    ★★½ Watched 12 Apr, 2012

    Sub par movie. Was in a mood to watch cyber punk movies and this was recommended so I gave it a go. Didn't like Keanu Reeves performance and story wasn't mind blowing. Look elsewhere if you want a really good cyber punk movie.