RSS feed for Eky
  • Pulp Fiction 1994

    ★★★★ Added

    If anything Tarantino taught us back in 94 is that there was another way of making films, a film had to mean more than one approach, a problem, a solution and an end, we had to change the rules and break the mold . I guess he did with Pulp Fiction and he revolutionized the cinema. This movie has created a style, a way of telling stories that are not seen before. The proof of this is that in no…

  • Pulp Fiction 1994

    ★★★★ Added

    Pulp Fiction is such a wonderful movie because everything is great in it. The narrative structure is perfect, it’s puzzle-like and divided into chapters, in which all the details fit perfectly because of the painstaking work of Tarantino (there are so many details, that for many times you see the film you will always find something new). These chapters are not even exposed in a chronologically ordered, forcing the viewer to put the pieces of the plot, which would be…

  • Fight Club 1999

    ★★★★★ Added

    This film is awesome! I was stuck! Excellent movie! Brad Pitt and Edward Norton can never be more sublime than in this film. Fight Club is a masterpiece, a highly relevant analysis of how disastrous life can be, so bad that it gives you the desires to revolt, laugh, and cry at the same time. I will leave aside the excellent performance of the film to get into criticizing the bottom-line of the most important message since people don’t see…

  • Inglourious Basterds 2009

    ★★★★ Added

    Quentin Tarantino praises his new movie “Inglourious Basterds” as a great war film but the cult director has done much more. It breaks through the history of cinema, in order to reinvent itself with political implications. I believe he worked a very terrific script for this movie. Those who see this will eventually admit that this is an unusual genre leap of such a brilliant ride in a classic showdown with Western drama set against the backdrop of the Nazi-occupied…

  • Alien 1979

    ★★★★★ Added

    Being initially thought as a box office failure and considered as "another high budget thriller", Alien managed to break such skeptical dogmas. The film is acclaimed by critics as a box office success, receiving an Oscar for "Best Visual Effects", three Saturn Awards, one for "Best science fiction film", another for "Best Direction" for Ridley Scott and one for "Best Supporting Actress" for Veronica Cartwright as well as many other nominations. It has been highly praised in subsequent decades, being…

  • The Shining 1980

    ★★★★★ Added

    I assume Kubrick did a lot of serious thinking when he decided to adapt Stephen King’s novel titled “The Shining”, on one hand, he wished to maintain the greatness of his concept and story by keeping in all the author’s insights and these, again I assume for the sake of respecting a masterpiece but, ironically after the release, King found out that the adapted book was away from his expectation since Kubrick went far beyond the track while forsaking several…

  • Se7en 1995

    ★★★★ Added

    David Fincher is known for regularly delivering thought-provoking, stylish films that often stay with you for weeks such as this Se7en, Fight Club, Zodiac and many more including The Curious Case of Benjamin Button. There are probably only few thrillers that can be as great as this. This film offers us great actors in their best performances (Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow). Despite its common plot of good cops cross paths with bad, "Se7en" is very well designed, and…

  • WALL·E 2008

    ★★★★ Added

    Wall-E is definitely a magical creativity by Pixar for this is not merely an animation since Wall-E successfully combines great romance of Romeo & Juliet or Gone With the Wind, political conspiracies in the traditions of The Manchurian Candidate and Conspiracy Theory. It also includes thriller elements Ala The Island and great battles featured in 300, classics masterpiece like Ben Hur and also a Coup d'etat Ala Mutiny on the Bounty. This small robot will soon determine the fate of the world.

  • Memento 2000

    ★★★★★ Added

    Memento is a perfect film with a unique narrative and exceptional handling. With an excellent adaptation and impeccable characterizations, you have no other choice other than to pay full attention to this masterpiece of Christopher Nolan to understand the story that unravels with each of the segments that in the end, gives life to a perfect script. Furthermore, this film is a perfect and groundbreaking work with the most original plot structure I’ve seen to date. The meticulous details somehow…

  • 2001: A Space Odyssey 1968

    ★★★★★ Added

    2001: A Space Odyssey is, in my opinion, the most important motion picture of the 1960s and one of the greatest pieces of art ever crafted. This film beautifully chronicles many opinions, insights, ideas and thoughts that shaped mankind as we know it and I believe not many have ever come close to really attempting to explore the path which mankind has taken to improve their lives. The awesome visual, the genius film direction, Stanley Kubrick’s mind have all contributed…

  • No Country for Old Men 2007

    ★★★★ Added

    I have no doubt that the Coen brothers, despite being somewhat irregular, have talent. Following their work wonders such as “Miller’s Crossing,” “The Big Lebowski”, “Barton Fink” and “Fargo”, they are now hogging all the awards with a Western-like thriller that features a not too original story though really exciting.

    The game of cats and dogs or cats and mice (call it what you want) is the basis of the plot, simple, nothing new but please note how the Coen…

  • The Shawshank Redemption 1994

    ★★★★ Added

    This film is excellent in all respects, in fact, this is one of the few films close to perfection starting from the actors, (The combination of Morgan Freeman (totally love him as an omniscient narrator who keeps us informed about the who's who) and Tim Robbins really give life to every scene visualized cleverly, the great script, based on the novel by Stephen King (the best novel of it, without doubt), the awesome soundtrack, excellent editing, everything fits perfectly. It…