RSS feed for Daryl
  • First Blood 1982

    ★★★★★ Rewatched 07 Feb, 2013 7

    First Blood is better than Rocky.

    After this re watch I am declaring this to be Stallone's best movie. It is definitely one of his best acting performances. He has created an iconic character. His performance, in moments is pretty powerful stuff.

    First Blood is action movie with brains. Mainly due to the fact that it is adapted from a book, but it would be so easy to fuck this up, as yhe sequals have proved, so huge credited has…

  • Rumble in the Bronx 1996

    ★★★★★ Rewatched 06 Feb, 2013 4

    It contains at least 5, of the greatest fight scenes ever committed to film.

    Just give up.

  • Paperman 2012

    ★★★★★ Watched 01 Feb, 2013

    Phenomenal.

    Proof that sometimes, less is more.

    Take note Quentin.

  • The Blair Witch Project 1999

    ★★★★★ Rewatched 30 Jan, 2013 21

    Lets face the facts here, The Blair Witch Project was a groundbreaking film.

    A horror classic.

    A genre starter. And ultimately, the best of that genre.

    Unusually for a horror, It shows you nothing. There is no blood, there is no violence, and it explains absolutely nothing. It's a brilliant watch. A proper psychological horror.

    The actors never put a foot wrong, great performances. If we can call them performances, but of course this is real fear we are watching,…

  • Aliens 1986

    ★★★★★ Rewatched 27 Jan, 2013

    Now, I'm not a man to overstate things, but...

    ..Aliens is the greatest film ever in the history of the universe.

    It doesn't even feel weird saying that, as its very close to being true. Aliens casts a beautiful vision of the future. A future where we are all hard as nails, can deliver smart and witty one liners instantly, and live in space. James Cameron sure knows how to make things look brilliant. His vision of space is a…

  • Silver Linings Playbook 2012

    ★★★★★ Added 7

    And the award for The Film That Made Daryl Blub Like a Baby goes to....

    The many Oscar nominations for this film took me by surprise, but that was only because I hadn't seen it.

    Now, the only surprise is how much I absolutely loved it.

    Silver Linings Playbook deserves all the Oscar's.

    It's fabulous.

    Bradley Cooper has the best male performance in 2012.

    Jennifer Lawrence has the best female performance in 2012.

    They are both STUNNING. I kid you…

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003

    ★★★★★ Rewatched 20 Jan, 2013 11

    This is one of the all time great, adventure movies.

    FACT.

  • The Grey 2012

    ★★★★★ Watched 19 Jan, 2013 4

    BLIMEY!

    Wow. I didn't expect that.

    I have ignored this since its release. I have had no real interest in it, and I have never been a big Liam Neeson fan. Although I think that The Grey has put me straight on both of those points.

    This is an intense, well made movie. It is claustrophobic in its expansiveness. And that takes fucking skill. The skill of the actors, and the skill of the director. It's lack of flash, and…

  • Jackie Brown 1997

    ★★★★★ Rewatched 16 Jan, 2013 11

    Another bit of proof detailing that Quentin Tarantino is the most important director of my lifetime.

    In my opinion, Jackie Brown contains some of the best performances of any Tarantino movie. Pam Grier had a career renaissance here, and she does wonderfully. Robert Forster is also quite good, as is Sam Jackson, but I've always gotten the most enjoyment from Bridget Fonda's stoned beach bunny and a very low key Robert De Niro as the wayward ex-con trying to get…

  • Beverly Hills Cop 1984

    ★★★★★ Rewatched 16 Jan, 2013 10

    The benchmark for the buddy cop movie.

    The benchmark for an action comedy.

    The benchmark for Eddie Murphy.

    This is the film that made Eddie Murphy Americas biggest star in the early 1980s, and its easy to see why. Beverly Hills Cop is a film that would only work with him starring. The entire film is built around him, and he fills any gaps with some splendid Murphy-ism's. Just for some added insurance, we get the brilliant John Ashton and…

  • Gangster Squad 2013

    ★★★★★ Watched 11 Jan, 2013 53

    "5 stars?" You probably cry?

    "But what about all these terrible reviews I've been reading?, surely you have made some mistake Daryl?"

    Well, I haven't.

    I had hoped that Gangster Squad would present The Untouchables in the style of Robert Rodriguez. What I just watched was The Untouchables: The Graphic Novel. Violence is turned all the way up, the 1940's-ness is turned up, the style, dialogue, look and feel, are all turned all the way up. And it is brilliant…

  • Evil Dead II 1987

    ★★★★★ Watched 06 Jan, 2013 5

    Few things in life are certain. But one thing that is, is that Bruce Campbell is the only man alive, or indeed dead, that could have played Ash. He delivers a tour de force, one man acting class. Portraying every emotion a human can muster, and some emotions that us mere mortals are yet to discover, he does most of these in every scene. He is phenomenal to watch.

    In truth, Evil Dead is the only film series that could…