RSS feed for Marco
  • Django Unchained 2012

    ★★★★ Rewatched 30 Mar, 2013

    2nd time watching Quentin's latest. I still like it a lot but have to subtract half a star rating this time round. Christoph Waltz is superb yet again and fully deserving of his 2nd Oscar win. Jamie Foxx stands his ground even though he operates a bit in the shadow when partnered up with Christoph Waltz' character Dr. King Schultz. Samuel L. Jackson is fantastic as the super creepy house nigger :) Leo DiCaprio puts in a great performance as Calvin Candie and Don Johnson as Big Daddy. There's a lot to like in Django Unchained but Inglourious Basterds it is not!

  • Django Unchained 2012

    ★★★★½ Watched 30 Jan, 2013

    Even though they can't really be compared, I found Django to be just a little shy of Mr. Tarantino's perfect Inglourious Basterds. Django entertained me throughout on every level. The story telling, the fantastic chemistry between Christoph Waltz and Jamie Foxx' characters, the witty humor and the violence all gelled together nicely delivering a very entertaining piece of cinema. I can't wait for Django to arrive on blu-ray so I can revisit it at home. Mr. Tarantino's Django Unchained comes highly recommended!

  • The Avengers 2012

    ★★★★½ Rewatched 24 Aug, 2012

    What's there left to say except to rehash..this is a bloody entertaining film from Joss Whedon! Can't wait to own this on blu <3

  • The Avengers 2012

    ★★★★½ Watched 15 May, 2012

    Joss Whedon puts his mark on big-budget action perfectly. The Avengers works so damn well because of Mr. Whedon's brilliance and love for the characters. The balance and chemistry is truly there which is maybe the most difficult thing to achieve with all these big ego characters. I'm so glad John Favreau didn't direct this film since his heart clearly was not in the Marvel universe any longer after/during Iron Man 2. I'm eager to watch The Avengers in 2D…

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★ Watched 26 Jul, 2012

    I think with repeated viewings I could see myself bump up the rating to a 4.5/5. Christopher Nolan did not disappoint with TDKR. It's not visually as dark as TDK but it sure has a very dark and grim theme going for it. I did expect to be more imposed by the Bane character though. He's a solid villain but I can't quite put my finger on it what I felt was missing or not bad ass enough about him.…

  • Drive 2011

    ★★★★★ Rewatched 04 Mar, 2012

    Nicolas Winding Refn's amazing Drive. Sheer brilliance and a film which I'll be revisiting plenty over time! Ryan Gosling is phenomenal.

  • Drive 2011

    ★★★★★ Watched 16 Oct, 2011

    From the director that gave us the fantasic Pusher trilogy Nicolas Winding Refn, Drive is a different, non main-stream film that I absolutely love. Ryan Gosling plays the sociopath absolutely perfectly. I highly recommend watching this film!

  • Skyfall 2012

    ★★★★½ Rewatched 02 Feb, 2013

    2nd time I've seen Skyfall but this time at home and on blu-ray and boy oh boy, it simply looks stunning! I can't fault the video x-fer on anything it's that good. The cinematography is stunning, I am still in awe how gorgeous it is! Sam Mendes directed an incredible Bond film which easily takes a spot on my top 5 of best Bond films. Read my 1st review on what I thought about the film, story and cast because my thoughts haven't changed.

  • Skyfall 2012

    ★★★★½ Watched 12 Nov, 2012

    Absolutely loved Skyfall. I love the homage to the old days. Daniel Craig is by far the coolest Bond to ever grace the big screen. Sam Mendes did an amazing job directing the latest Bond for its 50th anniversary since Dr. No from 1962! Skyfall's cinematography is stunning! I will so own this once it hits blu-ray and slide the disc in the spare slot of my Bond 50 collection and watch it many times over :-)

  • Looper 2012

    ★★★★½ Watched 16 Dec, 2012 1

    Wow, this movie demands repeated viewings. I've only seen 1 other film by Rian Johnson and that's The Brothers Bloom which I love. This being his 1st big budget film it's incredible what he's done with it. Joseph Gordon-Levitt is fantastic as young Joe and I loved the chemistry between him and Sara (also a fantastic performance from the lovely Emily Blunt). The story has so many layers and one can take so much from it, it's fantastic. I'm sure I'll be writing about different bits with every repeated viewing for Looper is amazing! Looper comes highly recommended.

  • Argo 2012

    ★★★★½ Watched 03 Feb, 2013

    Arguably Ben Affleck's best film as a director. I love both Gone Baby Gone and The Town and Argo is a very fine addition to Ben's body of work as a director. Despite the well known outcome of this film I couldn't agree more when people say what a fantastic job Ben did keeping the intensity going throughout. To me, after Gone Baby Gone it was already clear Ben had a talent as a director and both The Town and now Argo just confirmed that believe. Argo comes highly recommended!

  • The Dark Knight 2008

    ★★★★★ Rewatched 25 Jul, 2012

    Sure, even a superb film like this can't be perfect. It has a few weak points but what Christopher Nolan does right far outweighs those weak points. The Dark Knight is breathtaking in lots of ways. Its brilliant action sequences, gorgeous dark cinematography, fantastic performances from a star cast and dramatic story telling, TDK has it all and then some. An absolute must-own deserving of repeated viewings.