RSS feed for Joseph
  • Django Unchained 2012

    ★★★ Watched 13 Dec, 2012

    DJANGO UNCHAINED? More like Tarantino unchained, if you ask me. When watching a Quentin Tarantino movie, there is always a danger that his undeniable genius will fall prey to his also undeniable ego. He often walks the fine line between these two elements with surprising grace and subsequently makes insightful works that are distinctly his style. In DJANGO UNCHAINED though, Tarantino's attempt at a Western / Blaxploitation hybrid, he veers too far off course and ends up losing his edge…

  • The Avengers 2012

    ★★★★ Watched 27 Apr, 2012

    Comic book movies or superhero movies or whatever you want to call them, all inherently have a very difficult task to accomplish. They all have to cater to a notoriously picky niche market, made up of detail oriented fanboys, while still remaining broad enough to appeal to the masses. They cost a fortune so they cannot afford not to attract the widest audience possible, but if they play it too broad, the fanatics will denounce the film and ruin any…

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★ Watched 20 Jul, 2012

    It is a rare occurrence in Hollywood for any film franchise to be as consistently incredible throughout its run as Christopher Nolan’s Batman series has been. With THE DARK KNIGHT RISES, Nolan brings his ambitious take on the Batman ideology to an epic and fitting close. He brings his slow burning exploration of human fear to the brink of catastrophe and drags Gotham City and all its good people right along with it. The tension he has been building systematically…

  • Drive 2011

    ★★★★★ Watched 23 Aug, 2011

    Every now and again, a movie comes along and takes you for a ride you don’t soon forget. It straps you in with its fresh cinematic voice and doesn’t let you go until it has raced through your mind, taken some crazy turns and pulled back into the garage again. When you step out, your legs might even feel a little weak from the constant barrage of thrills and brilliance. DRIVE is that movie. This year’s breakout director, and the…

  • Skyfall 2012

    ★★★★½ Watched 25 Oct, 2012

    James Bond is getting older. His shot is not as on point as it once was; his stride not as fast as in his younger years. In fact, it saddens me to say that his stomach is not quite the washboard it used to be. There is one notable offshoot to Bond’s decline in prowess though. With age, comes wisdom and with SKYFALL, the 23rd film in the 007 spy series, that wisdom lends its weight to what is without…

  • Looper 2012

    ★★★★ Watched 22 Aug, 2012

    In 2005, a little movie called BRICK boldly announced the arrival of writer/director, Rian Johnson, as a crisp, witty new voice in cinema. It also solidified its star, Joseph Gordon-Levitt, as the it indie boy of the day. Seven years later, the twosome have finally reunited and their new collaboration, LOOPER, showcases their maturity and growth, demonstrating just how far each of them have truly come.

    As they are quick to explain in the narrative, time travel does not exist…

  • Argo 2012

    ★★★★ Watched 15 Sep, 2012

    There was nothing simple or smooth about the mission to get six Americans out of Tehran during the 1979 Iran Hostage Crisis. That said, under the direction of multi-hyphenate, actor-writer-director, Ben Affleck, ARGO, the film based on this harrowing escape, is as smooth as they come. Affleck introduced himself as a director with the kidnapping drama, GONE BABY GONE. The people were cautious but pleasantly surprised. He then established himself as a serious player with THE TOWN, suddenly finding himself…

  • The Dark Knight 2008

    ★★★★½ Rewatched 15 Jul, 2012

    There can only be one Batman and as I sat amongst a full crowd that was silent in awed anticipation at the crack of the film, it is clear that director, Christopher Nolan’s Batman is the one. In BATMAN BEGINS, Nolan (whom at the time he attempted to revive the franchise had only directed a handful of indie projects) took an icon and made him human. Batman, and of course his real life persona, Bruce Wayne, was damaged. He had…

  • Silver Linings Playbook 2012

    ★★★½ Watched 04 Sep, 2012

    The one thing I took away from David O. Russell’s THE SILVER LININGS PLAYBOOK is that you have to deal with the bad in order to get to the good stuff. Always focusing on the silver lining never gives you the opportunity to face your demons and allows them the chance to grow while you’re looking the other way. Russell makes an apt point here as applying this theory to watching this film is really the only way to enjoy…

  • Prometheus 2012

    ★★★½ Watched 08 Jun, 2012

    The ship which Ridley Scott’s latest foray into outer space is named for, PROMETHEUS, is itself named after a Greek god. In case you’re unfamiliar, this particular God is not only credited with the creation of man, from clay no less, but also with providing mankind with fire and the possibility of progress. The trouble is he had to steal the fire in the first place and so his deed would need to be punished. Aside from eternal torment and…

  • Moonrise Kingdom 2012

    ★★★½ Watched 22 May, 2012

    Wes Anderson is an auteur, through and through. His style is unmistakable – from the deliberate cinematography, wide angled and colourful, to the soundtrack, usually folksy and reasonably obscure. He even works with the same actors on a frequent basis (Bill Murray and Jason Schwartzman, most notably), which only further strengthens the definition of the Wes Anderson universe. His latest, MOONRISE KINGDOM, employs all of these familiar elements but something is missing this time. Aside from Owen Wilson (who has…

  • Zero Dark Thirty 2012

    ★★★★ Watched 17 Dec, 2012

    Remember how it took a moment to process the reality of the announcement that Osama bin Laden, leader of the al Qaeda terrorist organization, had been killed by the Americans? I do. It was late at night and it didn’t seem real. The Americans had made it their personal mission to hunt down and kill the man behind the horrifying September 11th terrorist attacks, but that was nearly ten years prior. It seemed to me, to most perhaps, that their…