RSS feed for Silent J
  • Oblivion 2013

    ★★ Watched 28 Apr, 2013 6

    You ever watch a film that isn't bad, but makes you wish you were watching something similar or better? Oblivion is one of those films.

    Oblivion's effects, cinematography, and set pieces look absolutely dazzling and it's the biggest thing the film has going for it. The problem with that is the creators didn't put nearly as much investment in the characters/story as they did these effects. It's easy to get lost in the SFX, but I couldn't care about any…

  • The Girl Is Mime 2009

    ★★★★ Watched 28 Apr, 2013

    How can you not love seeing Martin Freeman's hedgehog face underneath mime makeup?
    He's superb, the short looks gorgeous, it's hilarious, and everything is just brilliant.

    Check it out!

  • Evil Dead 2013

    ★★★★½ Watched 26 Apr, 2013

    THIS WAS SO AWESOME!!!

    I'll admit, I was really skeptical about this remake, thinking nothing could replace the precious original, arguably the greatest horror film ever made. Surprisingly, this comes really close to doing just that. This isn't a copy and pasted remake we're all used to. This has some pretty original moments as well as some nice throwbacks. There are plenty of moments that not only gave me goosebumps and left me in suspense, but they also genuinely scared…

  • The Collection 2012

    ★★★★★ Watched 25 Apr, 2013 6

    I FINALLY GOT A CHANCE TO SEE THIS AFTER IT'S BEEN ON MY TABLE STARING AT ME FOR A MONTH NOW....
    and it was SO worth the wait.

    As one of the few people who loved The Collector, I was curious where the sequel would go and it...is...so...AWESOME!

    Everything is bigger, better, badder, scarier, gorier, creepier, more suspenseful than the last film. The slasher continues to be creepy as fuck and everything from the atmosphere to the kills made me…

  • House at the End of the Street 2012

    Watched 25 Apr, 2013 11

    This was so fucking horrible.

    I only saw this because Dylan Bates was in this and he's awesome on Bates Motel. Not so awesome here.

    Him and Jennifer "Still Haven't Seen My Boobs At All" Lawrence deserve better.

  • My Bloody Valentine 1981

    ★★★★½ Watched 24 Apr, 2013 2

    WHY WASN'T THE REMAKE THIS AWESOME?!

    It's got 80's cheese. It's got a creepy killer that actually seemed like he would have handled a franchise well. Some awesome, original kills. Scenes that were not just suspenseful, but pretty scary. Even creepy. What more can you ask for?

    Oh yeah....Jensen Ackles.

    So close...

  • My Bloody Valentine 2009

    ★★ Watched 24 Apr, 2013 8

    Am I the only one who couldn't stop seeing Jensen Ackles as Dean Winchester and this film as a bad Supernatural episode?

  • Looper 2012

    ★★★★★ Rewatched 23 Apr, 2013 13

    I wonder how Bruce Willis would do giving a Joseph-Gordon Levitt impression...

  • 10 Years 2012

    ★★★★ Watched 22 Apr, 2013 4

    Last year, I think we can all agree Channing Tatum had a great year. Like many, he impressed in outings like 21 Jump Street, Haywire, and Magic Mike. He continues to impress in probably the more overlooked film he did last year, 10 Years.

    The plot is simple...just a bunch of former high school buddies getting together 10 years later for a reunion. Thanks to the cast, it's effective. You've got some really great performances from a great ensemble cast…

  • What's Your Number? 2011

    ★★★½ Watched 21 Apr, 2013 5

    Yep, I liked this.
    Yep, I gave this 3 1/2 stars.
    Don't judge me.
    I think Anna Faris is funny.
    Chris Evans is a charming bastard.
    Ari Graynor is my favorite lady comedian working today.
    I love Chris Pratt in everything.
    It's got Anthony Mackie for no reason.
    Martin Freeman...just Martin Freeman.
    It's got the funniest sex scene you'll ever see involving a puppeteer.
    This film just...it knows what I like you know?

  • We're No Angels 1989

    ★★ Watched 21 Apr, 2013

    You know how people don't like that Robert De Niro keeps making a fool of himself in shitty comedies for the last few years?

    People forget he's been doing it since 1989.

    This was such a disappointment.

  • Chopper 2000

    ★★★ Watched 20 Apr, 2013 2

    Eric Bana is a really great actor. We should know this by now. I had no idea he used to be a comedian so this dramatic turn had to be a shock for people in 2000. Going in, I was sure he would give a great performance and even then he surpassed my expectations.

    Eric Bana gives an excellent performance. There are (only) a handful of reasons to praise this film like how it's effectively disturbing or how the cinematography…