RSS feed for Silent J
  • Mindless 2013

    ★★½ Watched 17 Apr, 2013 2

    Letterboxd's very own James Healy recently made a short film called Mindless. I definitely want to take this time to first say congrats and good luck on making this man! You know what happens to filmmakers who start out making short films? Nolan...Spielberg...Scorsese...Kubrick...need I say more? From one aspiring filmmaker to an actual filmmaker, I can only hope the best for you :)

    Now, on to some constructive criticism. This film is about...well...there isn't much of a plot. Enough you…

  • College 2008

    Watched 16 Apr, 2013 3

    According to this film, college is nothing but partying, drinking, sex, random flashes, dwarf punching, cage dancing, and lesbians.

    God, I hope college is better than this movie.
    I REALLY hope it's more enjoyable to act out than watch.

  • Louis C.K.: Oh My God 2013

    ★★★★★ Watched 13 Apr, 2013 4

    Seriously how can anyone not love this morose motherfucker right here?

    He can say the most fucked up things but he says it in a way that makes so much sense, you'll end up agreeing with him.

    Like because of him, I'm Pro-Slavery now.
    Don't judge me.

  • Girl, Interrupted 1999

    ★★★★★ Watched 13 Apr, 2013 5

    Hey, I just met you...
    And this is crazy...
    So here's my number...
    So call me maybe!
    Please, if you're this crazy...
    Don't call me baby...

    Sorry, I don't know where that came from...
    This is like the chick flick version of One Flew Over The Cuckoo's Nest. Only this isn't a chick flick...though it has a lot of chicks in it.

    This has to be one of the most awesome casts ever. I mean, just LOOK AT THIS CAST:…

  • The Great Gatsby 1974

    ★★★½ Watched 10 Apr, 2013 8

    F. Scott Fitzgerald's classic novel is my favorite book of all time. It's been adapted for a Summer release starring Leonardo DiCaprio, who I think is really miscast by the way. It doesn't help that I absolutely hate the director of the film. I'm pretty worried for when the film comes out, but thankfully, the 1974 version seems like the most successful adaptation to date.

    The entire cast is excellent and many of them are how I envisioned the film.…

  • MirrorMask 2005

    ★★½ Watched 11 Apr, 2013

    There are strange films that have a sense of unique beauty to them.
    There are strange films with a sense of brilliance to them.
    There are strange films that try to have some hidden brilliant but end up being stupid.
    Then, there's Mirrormask...a little bit of all of the above.

    This is about a little girl named Helena who is apart of a family circus act. She'd rather live a normal life and after sharing some harsh words with her…

  • Ruby Sparks 2012

    ★★★★★ Rewatched 09 Apr, 2013 5

    I don't know how, but this is even better on replay. On this watch, I realized this was like a modern retelling of Frankenstein. I mean, think about it when you see the movie. Paul Dano is obviously the creator; Ruby his creation. In both Frankenstein and this, the creator tried to create the perfect human being, or in this film, the perfect lover. They soon realize there is no such thing as a perfect human being and learn the…

  • Sound of My Voice 2012

    ★★★★½ Watched 06 Apr, 2013 7

    If you were living a lie, is it a better, more free life than the truth?

    That's what I think this film is trying to ask in compelling detail. This film stars rising star Brit Marling as a cult leader who talks her followers into believing she's from the future. Two of her followers are journalists who go undercover to expose this woman as a fraud. But, is she really a fraud or has she really practiced what she preaches?…

  • Ruby Sparks 2012

    ★★★★★ Watched 05 Apr, 2013 7

    This is one of those films that just screams "How could you not love this?" not just for anyone, but especially for a writer (or aspiring writer) like myself.

    This has to be one of the most original films I've seen. There is not a single film I can think of that is quite like this. It stars the always brilliant Paul Dano as an accomplished writer who is struggling with writing his next novel and with his novel. The…

  • Louis C.K.: Shameless 2007

    ★★★★★ Watched 05 Apr, 2013

    Reasons why everyone should love Louis C.K.

    1. If he had to fuck and blow one guy, it would be Ewan McGregor.
    2. He's fat and doesn't care.
    3. If he could go back in time, he'd rather rape Hitler opposed to killing him.
    4. He's seen 40 dicks in his life.
    5. He doesn't discriminate against dicks. They just ruin his day.
    6. He's shameless.
    7. He's a funny motherfucker.
    8. He's hilarious.
    9. Do you really needed to list reasons why you should love this guy? Look at him. It should be a given. He's Louis C.K.

  • Citizen Kane 1941

    ★★★★★ Watched 04 Apr, 2013

    R.I.P. Roger Ebert

    Following the death of the rather infamous critic, I decided I should rewatch his favorite film (which, ironically, would be the 100th film I've seen this year according to the site) but I've said what I've had to say about this film before so I just wanna take this time to voice my opinions on Ebert.

    Now, don't mistake this as a way for me to kiss ass. I can only judge the man based on his…

  • Hamlet 1948

    ★★★★ Watched 04 Apr, 2013

    William Shakespeare's Hamlet is probably my favorite story ever told. One can argue it is the greatest story ever told. It's one of the few stories that anyone has ever gotten wrong when adapting it (aside from the Ethan Hawke version, which I think I'd like to forget as much as we all do). Laurence Olivier has often been praised as the pioneer of adapting Shakespeare to celluloid and his working of Hamlet has been praised as his best Shakespearian…