RSS feed for Steve
  • Oblivion 2013

    ★★½ Watched 14 Apr, 2013

    Had I not already seen Moon, The Terminator, Independence Day, Robocop, Cast Away and Disney's The Black Hole this would have been a pretty cool movie. Weirdly, I felt a bit embarrassed at the end for being a fan of the genre. Tom Cruse' last line probably had Vasquez and Gorman turning in their graves. It looked great, but Tom, looks aren't everything.

  • Moonrise Kingdom 2012

    ★★½ Watched 06 Apr, 2013

    I've not seen anything worth talking about for a while now. Watched Moonrise Kingdom last night and, while I liked some elements of it, it felt like the director was going over a very well trodden path (by his boots of course) and didn't do anything as well as in Rushmore. Even the usually excellent Bill Murray was just shuffling around in the background. I enjoy the theatrical approach to cinema, the whole Brechtian thing, but a little emotional identification goes a long way. Maybe put some laughs in next time too. Great end credits mind you.

  • Red 2010

    ★★½ Watched 24 Mar, 2013

    Interesting concept for a film and a really wonderful cast, but the plot just seemed to be there to link one ageing actor to the next. That would be OK if there was a decent story once the band had been put back together. It's sort of like The Expendables on tea and scones rather than steroids. I'd probably watch a sequel if there is any tea left in the pot.

  • Argo 2012

    ★★★ Watched 16 Mar, 2013

    I'm not a big fan of tension in films, so a film that is built completely around tension was never going to fully win me over. It's very well crafted and certainly squeezes as much of that unwanted emotion out of the scenario that it possibly can. But I couldn't help feel afterwards that their actual escape was rather uneventful considering the potential obstacles. Stringing all the drama together into one excruciating sequence left me feeling a little too manipulated. I get stopped at the airport every time I travel (due to identity theft) so perhaps the situation just rubbed me up the wrong way. 

  • Stay Hungry 1976

    Watched 14 Mar, 2013

    Stumbled across this 1976 movie with Arnold Schwarzenegger playing a Mr Universe contestant and violinist - I had to watch it. Jeff Bridges being all floppy haired and a young Sally Field looking crazy hot sealed the deal. But once the initial love story had played itself out this turned into one seriously fucked up movie. In fact it has one of the best/worst endings of a film I've ever seen as it spirals into a misguided sex comedy with…

  • Broken City 2013

    ★★½ Watched 03 Mar, 2013

    There is a moment about halfway in where Mark Wahlberg's cut rate detective character falls off the wagon that I thought was going to be the catalyst for an explosive and exciting second half. Damn you Starbucks!

  • The Dictator 2012

    ★★ Watched 02 Feb, 2013 2

    See first comment...

  • Animal House 1978

    ★★★★★ Rewatched 02 Feb, 2013

    "My advice to you is to start drinking heavily"

    Classic scene follows classic scene follows classic scene. One of those films that you watch over and over as a kid until it's assimilated into your character and you find strength and courage from its futile and stupid spirit often turning the worst of times into the best.

  • House Party 1990

    ★★★★★ Added 7

    "I gotta get this fan fixed. It's so hot in here, I could'a sworn I saw the Devil sittin' in the living room".

    This movie was huge for me back in the day, I was surprised to find that I can still quote the shit out of it. Originally written for DJ Jazzy Jeff and the Fresh Prince, but thankfully the job went to a couple of Salt-n-Pepa back up dancers. Kid N' Play bring the fun, sure they're not…

  • Dark Shadows 2012

    ★★ Watched 29 Jan, 2013

    There are just three things I like about this film, the soundtrack and Eva Green's boobs.

  • Synecdoche, New York 2008

    ★★★★★ Watched 26 Jan, 2013

    Pretentious review alert!

    "And they say there is no fate, but there is: it's what you create. And even though the world goes on for eons and eons, you are only here for a fraction of a fraction of a second. Most of your time is spent being dead or not yet born. But while alive, you wait in vain, wasting years, for a phone call or a letter or a look from someone or something to make it all…

  • The Grey 2012

    ★★★ Watched 24 Jan, 2013

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.