RSS feed for Steve
  • Death Race 2000 1975

    ★★★★ Watched 11 Jun, 2012

    Ever wondered who would win in a fight between Caine from Kung Fu and Rocky? You'd probably never even dreamed such a titanic battle could ever take place, right? Well, Roger Corman's futuristic, no holds barred, blood sport Death Race 2000 sure has the answer! There's also 70s boobs of all wonderful shapes and sizes. Plus, murderous road rage as the film not only brutally scores on women, toddlers and the elderly - but on every other racecar movie before or since. Its rebellious. Its Naughty. Its fun and, boy is it full of surprises! Chicken in a basket? CHICKEN IN A CASKET!

  • Akira 1988

    ★★★★★ Rewatched 09 Jun, 2012 15

    Akira singlehandedly kick-started a personal fascination with Anime and Japanese culture, while at the same time tainting my enjoyment of everything that followed. It's not so much a tantalising taster that whets one's appetite, but more like being served up a four course meal, after which everything else feels like you're rooting around in the bins on a desperate hunt for scraps. Now and then you'll discover something tasty, but nothing that quite satisfies the hunger, let alone leaves you…

  • Chronicle 2012

    ★★½ Watched 08 Jun, 2012

    The found footage style worked initially, but soon started getting in the way of the story, which is a shame as I enjoyed the live action Akira moments and the effects were passable most of the time. The characters, however, were fucking annoying and really showed a tremendous lack of ambition. Nerd rage guy had potential, but ended up just standing in the street screaming instead of mutating into a giant pink mass. 

  • Kung Fu Panda 2 2011

    ★★★ Watched 03 Jun, 2012 1

    Being a panda myself, abandoned as a baby and brought up by a Chinese goose, this film really moved me.

  • X-Men Origins: Wolverine 2009

    ★★½ Rewatched 03 Jun, 2012 4

    I'm a big fan of the comic character Deadpool so this film was a real stinker for me, despite liking Hugh Jackman in the lead role. Another unwanted and unnecessary prequel movie to throw on the pile.

  • The Tree of Life 2011

    ★★★★ Watched 05 Jun, 2012

    A beautifully colourful and hypnotic Rorschach test.

  • Prometheus 2012

    ★★½ Watched 04 Jun, 2012 1

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • White Men Can't Jump 1992

    ★★★★ Rewatched 31 May, 2012

    Caught this last night and had forgotten how much I love it. Its like one of those albums from back in the day that always reminds you of a particular Summer. The quick-fire banter between Woody and Wesley is excellent, as is the ever adorable Rosie Perez (oh Billy joo so stoopid!). Some impressive Bball by the two leads makes for a thrilling watch. Sports movies don't get much better than this!

  • Eastern Promises 2007

    ★★★★½ Watched 31 May, 2012

    This is a great film. The story, script, acting, direction, lighting, locations, mise-en-scène, effects, fight choreography, music, etc - all top notch. In the middle of all this brilliance is Viggo Mortensen subtly powerful performance, playing a mysterious Russian, with strong support provided by Watts, Cassel and Mueller-Stahl.

    Its a film that has two lives. The first played out beautifully on the screen by a director supremely confident of his own abilities. Then the second go around, that is created…

  • The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009

    ★★★½ Added

    These were my thoughts after it came out in the cinema back in October 2009...its funny what you can dig up on the internet.

    What a marvellous film, it kept me awake through the night as my mind replayed the story, wrestling with it. I’d gone for some Thai food afterwards with my girlfriend (now wife) and discussed what we liked and didn’t like about it. We both agreed that the locations used were some of our favourite parts of…

  • Jabberwocky 1977

    ★★★½ Watched 29 May, 2012

    I'm not sure why it has taken me this long to get around to watching Gilliam's solo directorial debut, especially considering he has been my favourite auteur for some time. Perhaps its the current drought of his cinematic work, though I greatly enjoyed his recent turn at the National Opera, that's sent me back to his early career? Or maybe the universe was waiting for me to see Bergman's The Seventh Seal, giving me a taste for the Middle Ages?…

  • The Trip 1967

    ★★★½ Watched 28 May, 2012 5

    "THIS PICTURE REPRESENTS A SHOCKING COMMENTARY ON A PREVALENT TREND OF OUR TIME, AND ONE THAT MUST BE OF GREAT CONCERN TO ALL"

    When I heard that this LSD movie contained the DNA to Easy Rider I just had to see it. The Trip is written by Jack Nicholson and features a dope smoking Dennis Hopper, you see. Plus, Peter Fonda plays a commercials director keen to try the drug in the hope of finding something out about himself. After…