RSS feed for Steve
  • Leaves of Grass 2010

    ★★★½ Watched 27 Apr, 2012

    If you can make it through the first 20 minutes or so you will be rewarded with a very entertaining little story. Ed Norton puts in a great performance as his marijuana growing country twin, but there is also an interesting cast of supporting characters including Susan Saradon, Richard Dreyfuss, Steve Earle and Tim Blake Nelson. Like its title it has more to do with the American Poetry of Walt Whitman than a Pot Comedy, changing genres unexpectedly while praising…

  • The Town 2010

    ★★ Added

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Never Let Me Go 2010

    ★★ Added

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • The King's Speech 2010

    ★★★★ Added

    My first trip to the cinema this year and the place was packed with grannies. Not being a royalist myself and lacking the most basic general knowledge regarding the lineage of the monarchy I found their nattering a rather insightful accompaniment to the story. However, at its heart this film is more to do with friendship, one man’s battle with disability and overcoming the trappings of the past. The historical frame work is fitted around these themes wonderfully, with the…

  • Machete 2010

    ★★★ Added

    This was never going to live up to its amazing Grindhouse trailer, but still a disappointment none the less. Bitches be fit, don't get me wrong - I've not wanted to fuck a woman of the cloth so bad since Nuns on the Run...but the star of the show really failed to register most of the time. Seagal stole the brief scenes he was in and as a result felt criminally underused. Some nice CGI splatter made up for the…

  • Scott Pilgrim vs. the World 2010

    ★★★★ Added

    Enjoyed this due to the director's visual flair and geeky sensibilities. Felt the end dragged a little.

  • Animal Kingdom 2010

    ★★★★ Added

    Really enjoyed the tension in this Australian crime family story, some great performances too - Warren from Neighbours was especially excellent and the lad playing the teenager nailed that awkward age perfectly.

  • The Man from Nowhere 2010

    ★★★★ Added

    The main character Cha Tae-sik, played by the ridiculously attractive Won Bin, is a loner unable to come to terms with the death of his wife and unborn child. However, when his next door neighbours body is discovered missing all its vital organs and the little girl that has befriended him is kidnapped, he starts out on a journey that will ultimately lead to him opening up his heart and excepting his true identity. Bit like Man On Fire then,…

  • The Expendables 2010

    ★★ Watched 08 Apr, 2012

    Great cast, meaty 80s action and one of the worst scripts to come out of Hollywwod. Jet Li said it best "Your lucky ring stinks".

  • Salt 2010

    ★★ Added

    I couldn't recall particularly liking Angelina Jolie in any previous films, but had heard this one wasn't a total dud. So with an open mind I selected 'Directors Cut' from the menu screen, who knows, the theatrical version may have been butchered by the studio and now the true genius of Salt could finally be experienced...and maybe there would be some boobs!
    Sadly there were no boobs...and also, even by action movie standards, there was a surprising lack of dialogue…

  • [REC]² 2010

    ★★★ Added

    I'm not a huge horror fan and have had my fill of Zombie movies, but [REC] was such fun, while managing to pull off a very creepy ending, I had to go back for the sequel. Initially its all very Aliens, SWAT are sent into the apartment block equipped with helmet-mounted cameras to continue the POV aesthetic, the team venture up into the ceiling and down some ducts, odd people stand at the end of backlit corridors and then get…

  • Knight and Day 2010

    ★★ Added

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.