RSS feed for Sreeyesh
  • Don Jon

    Don Jon 2013

    ★★★★★ Watched 06 Oct, 2014

    This movie is pretty darn good! But I gotta say, more than being a cool actor, Joseph Gordon-Levitt is an evil genius.

    PS: I was able to recognize about 6 or 7 porn stars in this. Some not by their faces.

  • Justice League: The Flashpoint Paradox

    Justice League: The Flashpoint Paradox 2013

    ★★★★ Watched 28 Oct, 2013

    The Flash finally shines in an animated movie of his own.

  • Madras Cafe

    Madras Cafe 2013

    ★★★★½ Watched 24 Aug, 2013

    The best political and espionage thriller to ever come out of India till date.

  • The Lunchbox

    The Lunchbox 2013

    ★★★★ Watched 21 Sep, 2013

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Even though the whole thing was sweet and delicious, the ending was more torturous than Inception's.

    If you're someone who lives in Mumbai, you would have come across the lead characters somewhere in your real life. Brilliant acting by the Irfan, Nawazuddin and Nimrat who was deliciously spicy.

  • World War Z

    World War Z 2013

    ★★ Watched 27 Jun, 2013

    This movie left me unsatisfied like a zombie who didn't get to bite a human.

  • Iron Man 3

    Iron Man 3 2013

    ★★½ Watched 27 Apr, 2013

    Rusty.

  • Kai Po Che!

    Kai Po Che! 2013

    ★½ Watched 26 Feb, 2013 4

    Meh.

  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

    Batman: The Dark Knight Returns, Part 2 2013

    ★★★★½ Watched 31 Jan, 2013

    “I want you to remember, Clark, in all the years to come, in your most private moments, I want you to remember my hand… at your throat… I want you to remember… The one man who beat you!” — Bruce Wayne to Clark Kent

    And the Joker. Oh, boy! The Joker! I don't think you will ever find a more deranged out-of-control mass murdering psychopathic version of the character in any other story arc.

  • Matru Ki Bijlee Ka Mandola

    Matru Ki Bijlee Ka Mandola 2013

    ★★★½ Watched 21 Jan, 2013

    Not Vishal Bhardwaj's greatest piece of work, but it was offbeat and quirky, and definitely not boring and weird as my friends led me to believe. Pankaj Kapoor owns this one, pancho pancho!

  • Chinese Zodiac

    Chinese Zodiac 2012

    ½ Watched 07 Jan, 2013

    Throughout the movie, I could only have one reaction.

    It was like watching a two-hour long B-grade porno, where the story doesn't matter. Except instead of fucking, people would kung fu fight each other .

  • OMG: Oh My God!

    OMG: Oh My God! 2012

    ★½ Watched 22 Dec, 2012

    I'm logically incapable of liking religious apologetics.

  • Talaash

    Talaash 2012

    ★★ Watched 30 Nov, 2012 1

    I wanted this movie to blow me away. I wanted it to be a thriller better than Kahaani. I wanted it to be completely unpredictable or to have some incredible twist like in The Machinist.

    Aamir Khan, I am disappoint.