RSS feed for Stepa
  • The Amazing Spider-Man 2012

    ★★★ Watched 06 Jul, 2012

    The film itself is great.

    In this movie Marc Webb has added so many brilliant tiny details into familiar story, most of those details are so great, I'd gave him awards just for them alone. But for some reason the whole picture didn't seemed entertaining for me. Too dragged in some cases and sometimes even ridiculous. I think if this movie have been first and original, bot a reboot I would totally fall in love and started wildly spreading my…

  • Toy Story 3 2010

    ★★★★½ Watched 11 Sep, 2011

    Unexpectedly great, I should say. Didn't like first two series, but this one has touched me so much.

  • (500) Days of Summer 2009

    ★★★★★ Watched 15 Dec, 2009

    One of the best movies about love ever made.

  • Ferris Bueller's Day Off 1986

    ★★★½ Watched 08 Feb, 2011

    "Life moves fast. If you won't stop and look around once in a while you could miss it".

  • The Exorcist 1973

    ★★★★★ Added

    Every movie about exorcism is especially scary for me, but this one is like the greatest one. Classics.

  • In Time 2011

    ★★ Watched 06 Nov, 2011

    The main idea behind “In Time” (that time=money) is brilliant. But, man, the movie itself is so dumb. Waste of time :(

  • Horrible Bosses 2011

    ★★★½ Watched 21 Jan, 2012

    Great one "grab-a-beer-turn-off-your-brain" kind of comedy. Worth a watch.

  • Super 2010

    ★★★★½ Watched 30 Dec, 2011

    Finally, a real story about a-typical-guy becoming a super hero. "Kick Ass" was great, but, let's face it, it wasn't that real after all. This one is way more realistic and down to earth.

    Nice, subtle sense of humor, haven't laugh so much from the movie for years. And Ellen Page. She just makes any movie 10 times better.

    The only ugly part is too much violence. At first you think it's ok, but at the end even I started to turn away from the screen. They could've just skip some of those scenes.

    Anyway, definitely worth a watch!

  • American Pie 1999

    ★★★★★ Added

    Oh, man, I grew up with that movie :)

  • [REC] 2007

    ★★★★½ Added

    Great horror

  • Hobo with a Shotgun 2011

    Watched 09 Sep, 2012

    sick!

  • The Change-Up 2011

    Watched 17 Jan, 2012

    One star – for half-naked Olivia Wilde, the only great thing in this movie. Everything else is total crap, don't you even dare to waste your time with this.