RSS feed for Steve
  • Black Moon

    Black Moon

    ★★★½

    [review Thursday]

  • Samson and Delilah

    Samson and Delilah

    ★★★½

    [review to be posted Thursday]

  • Captain America: The Winter Soldier

    Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Here are some quick thoughts on the latest blockbuster from Marvel Studios.

    1. When Captain America: The First Avenger was announced as he next installment in Marvel's cinematic universe (the MCU), I was of the view that what they really needed to do was make a superhero film with top-drawer action choreography - stunning, visceral fight scenes a la Oldboy or even Ong Bak. Obviously there'd be a superhero origin story and World War 2 element in there as well,…

  • Her

    Her

    ★★★★½

    [Review pending]

  • Zazie dans le métro

    Zazie dans le métro

    ★★★½

    How to explain Zazie dans le metro to a modern audience? Caro et Jeunet meets Chuck Jones with a dash of the Zucker brothers' Top Secret.

    Or something like that.

    Based on the book by Raymond Queneau, the film features 10 year old Zazie, who has to stay in Paris with her Uncle Gabriel for two days while her mother spends some time with her new boyfriend. Zazie determines to explore Paris, in which she has various adventures, as her…

  • Rabbit à la Berlin

    Rabbit à la Berlin

    ★★

    Rabbit a la Berlin, along with the companion film at the 10 March screening of the Wellington Film Society, Esterhazy, is a short inspired by the fall of the Berlin Wall and the fact that large rabbit populations were actually quite happy in the no man's land between East and West Germany.

    Like Esterhazy, Rabbit a la Berlin makes a kind of social allegory out of the rabbits situated, indeed prospering, in the 'death zone' between East and West Berlin…

  • Esterhazy

    Esterhazy

    ★★★

    Esterhazy, along with the companion film at the 10 March screening of the Wellington Film Society, Rabbit a la Berlin, is a short inspired by the fall of the Berlin Wall, the end of the Cold War (or so we thought - thanks Putin for bringing that one back up again!) and the fact that large rabbit populations were actually quite happy in the no man's land between East and West Germany.

    Given my general dislike for both claymation and…

  • Berberian Sound Studio

    Berberian Sound Studio

    ★★★

    The notion to build a horror film around a foley artist working on a horror film is genius - one the best "meta" or "postmodern" narrative ideas ever. The final result is sound (sorry) but not striking, mostly due to a third act and denouement that's interesting, but nothing more.

  • Eureka

    Eureka

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    In Eureka, determined prospector Jack McCann (Hackman) finds his fortune in gold in the Yukon, becomes one of the world's richest men, and buys his own Caribbean island ("Eureka"), where he discovers money can't by him happiness.

    Based on the book "Who Killed Sir Harry Oakes?" by Marshall Houts, Eureka is an ambitious film by director Nicolas Roeg and screenwriter Paul Mayersberg. It features excellent performances from Gene Hackman and Teresa Russell.

    Eureka is a study of obsession, a treatise…

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★½

    A number of critics have pointed pointed out that WoWS is similar to Scorsese's other "rise and fall" films - in particular calling it Goodfellas on Wall Street, or Goodfellas as a comedy.

    It's based on the true story of Jordan Belfort, a stockbroker who started a 'pump and dump' scheme involving pushing near valueless penny stocks.

    Leonardo DiCaprio plays Belfort in a very good performance. (This, and his underrated performance in Inception, have made me change my mind about…

  • Nebraska

    Nebraska

    ★★★★½

    In NEBRASKA Woody (Bruce Dern) determinedly believes he's won a million dollars. His wife (June Squibb) and sons Ross (Bob Odenkirk) and David (Will Forte) know it's a magazine subscription scam (a la Readers' Digest). David decides to resolve the impasse by agreeing to take Woody to Nebraska to claim the purported prise. After a roadtrip to his old hometown, Woody's old "friends", family and acquaintances all do their best to remind Woody what he supposedly owes them.

    The family…

  • Short Term 12

    Short Term 12

    ★★★★½

    My first time to the cinema this year, and it was a great way to start.

    Short Term 12 is a 'slice of life' style drama set at a southern California home for at-risk teens. Grace (Brie Larson) has dedicated her life - well, all of, what, 25 years? - to providing a safe interim environment for young people, and to helping them return to the community.

    It's a semi-ensemble work; Grace is certainly the main character, but the film…