RSS feed for Aaron
  • The 36th Chamber of Shaolin 1979

    ★★★★½ Watched 20 May, 2013 8

    Where does one go when one has just watched an amazing kung-fu film like this and would like to get into the genre?

  • Iron Man 3 2013

    ★★★ Watched 19 May, 2013 15

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Solaris 1972

    ★★★½ Watched 18 May, 2013 7

    I realise that the endless car ride can be seen this way and that and thus be given a deeper meaning and so on. I still don't care for it though. There are several scenes like the car ride in Solaris and maybe I wasn't in the right frame of mind but it didn't really work for me. The film looks great - sets, decoration, cinematography - but ultimately I didn't get too much out of it.

  • The Majestic 2001

    ★★★★ Watched 16 May, 2013 15

    A sweet movie that has no problem being just what it is. Sentimental scenes work because everyone knows what they're doing and have no pompous ideas of being anything they're not. Martin Landau is a clear standout and Bruce Campbell shows up briefly to kick some ass with a sword.

  • Patton 1970

    ★★★★★ Watched 15 May, 2013 4

    Way more epic than I had expected. George C. Scott is a monster. Fantastic performance. You get a great sense of time passing and things going on and the general flow of the war and the different people and their differing opinions and levels of influence. And so on.

    And you get one of the greatest pieces of tank action ever.

  • Bad Boys 1995

    ★★★½ Watched 12 May, 2013 4

    Not as good as I remembered it being. Tea Leoni did some serious damage to this movie.

  • The Green Butchers 2003

    ★★★★½ Rewatched 10 May, 2013 2

    A danish classic. Mads Mikkelsen is brilliant. Every line delivered by him is comic gold. Not sure how well it translates outside of DK. I guess we go for dark twisted humor sometimes.

  • District 9 2009

    ★★★★★ Rewatched 09 May, 2013 2

    Not just quite as fantastic as I remember thinking it once was but still pretty amazing. Sharlto Copley is phenomenal and the effects hold up great especially when the budget is taken into consideration.

  • True Romance 1993

    ★★★★★ Watched 09 May, 2013 25

    True Romance on the big screen - I believe in everything good again. Too many of my favorite moments in cinema to single out anything. Except maybe Dick Richie revealed himself as a hell deep character and Val Kilmer is so good as The King that it cannot be described.

  • K-19: The Widowmaker 2002

    ★★★★ Watched 04 May, 2013 2

    What a surprise. Maybe it's the good old low expectations but this was just damn solid. Maybe I shouldn't be surprised. Bigelow is after all a great director.

    My biggest complaint is easily that they insist on speaking english with sometimes present unconvincing accents, and the last ten minutes could have easily been cut. Other than that, this was great.

    The main repairing scene fucked me over. I was not prepared to get hit by a hammer in the stomach. Heavy stuff. Fantastic scene.

  • Lock Up 1989

    ★★★ Watched 30 Apr, 2013 8

    Classic Stallone all the way. Mean and gritty and with the sweetest score ever. Sly brings it even though that was a broken-ass lame ending.

  • It's Murder! 1977

    Watched 30 Apr, 2013

    An early effort by Sam Raimi which really had nothing at all for me. Zero stars not because it is completely without worth but I have no idea where to land it.