RSS feed for Aaron
  • The Imposter 2012

    ★★★★½ Watched 25 Dec, 2012 4

    A really well made documentary all around. I loved the song selections and the re-enactments. The last shot was awesome as well.

  • The Treasure of the Sierra Madre 1948

    ★★★★★ Watched 25 Dec, 2012 1

    Going full marks on this one. Finished only a few hours ago, it is growing more and more on me. My first but definitely not last John Huston.

    Every casting choice in this film is perfect. The actors give the best performances I have seen by any of them yet. Bogart is gritty and wonderfully off his rocker once gold fever sets in.

  • The Outsiders 1983

    ★½ Watched 25 Dec, 2012 7

    Having read and enjoyed the book, I can safely say that every single scene in this film is taken directly from the book. The only changes made are a couple of important character developing moments. Every character in the book was fleshed out and well-written. Now, I know that it's impossible to capture everything as it is in a book but the film glosses over any character development whatsoever. It's surface level material we're watching.

    I found it annoying that…

  • The Lost Weekend 1945

    ★★★★½ Watched 23 Dec, 2012 2

    What an utterly amazing performance by Ray Milland. So much more raw and edgy than I had imagined a film this old could be. Billy Wilder is becoming one of my favorite directors pretty fast. A master storyteller.

  • Danger: Diabolik 1968

    ★★★½ Watched 23 Dec, 2012 6

    Full of interesting and inventive visuals very inspired by comic books. I think I would have enjoyed it more though, if I had more knowledge of comic books in general.

  • The Aristocats 1970

    ★★★★½ Rewatched 22 Dec, 2012

    A childhood favorite.

  • Merry Christmas 2005

    ★★★ Watched 19 Dec, 2012 5

    Contains moving scenes and nice cinematography but in the end everything seems incidental. The acting is good but some of the characters are a little too one-note. The scottish kid's change was not very convincing mostly due to his exaggerated performance. In the end it is a bit too long and some of the elements used to illustrate the movie's points do grow a tad repetitive. But like I said, a well-meaning movie full of good human interactions.

  • Some Like It Hot 1959

    ★★★★½ Watched 19 Dec, 2012 2

    Jack Lemmon is the man here. Tony Curtis is awesome as well, but Jack Lemmon is having a ball, it's so much fun to watch.

  • The Sorcerer's Apprentice 2010

    ★★½ Watched 19 Dec, 2012 3

    Cage keeps it going aided by a good as always Alfred Molina. I don't understand why the Cage haters don't even realise that he always gives any film his all. That's more than can be said for most actors working today.

  • Mission to Mars 2000

    ★★ Watched 16 Dec, 2012

    Just about as bad as dialogue can get. It feels like the actors know this and they're not even trying to make it work. Robbins, especially, is strolling through this as if he had not a care in the world. The only positive can be attributed to the technical side of the film. De Palma tries out his stuff as usual and of course has a good few interesting and beautiful moments. Every time he is about to make something…

  • Safe 2012

    ★★★★ Watched 16 Dec, 2012

    The best thing about this film is the brutality. They don't hold back. Bones crunch, bullets boom through the air. Well-choreographed fights and cool shootouts. Statham also shows just a hint of a little more range than usually.

  • Death Proof 2007

    ★★★★★ Rewatched 14 Dec, 2012 8

    Just about as cool and fun as movies get. I find Tarantino to be the guy with the most rewatchable movies out there. It's just a good time hanging out with his characters and the music is of course outstanding and very pleasing to my ears. This soundtrack has got to be one of his best incidentally.

    I do prefer the second half but only because it is phenomenal. The first half is pretty great as well. The highlight being…