RSS feed for theNomad
  • Django Unchained 2012

    ★★★★ Watched 08 Jan, 2013

    From the Cradle to the Slave.
    Was always a possibility that a Quentin Tarantino made western could fail dramatically, but thankfully he reigns in the cheesy b-movie homages to a large extent, playing it pretty much straight forward, sure we get the odd throwback like calling the ranch CandyLand but nothing like his usual style, ohh and the less said about his cameo the better.

    Must be stated its an in-name only version and nothing like the Franco Nero original.…

  • The Avengers 2012

    ★★★ Watched 18 Aug, 2012

    Fantastic, visually and aurally flawless... its the best video game cut scene you've ever seen.

    I'll be honest theres very little wrong with the whole production the cast, script & pacing are all so fine tuned, to as near comic book action perfection as you could ever hope to see. But here lies Avengers only real flaw, it feels more like a mass made production line product instead of something lovingly created by hand.

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★ Watched 31 Dec, 2012

    Nolan's script could have done with some heavy duty viagra to get this substandard entry to Rise...

    Poor third outing in the Dark Knight trilogy, suffers drastically by the weak central villain (surely Bane's nothing more than an henchman) and unimaginative setup of yawn terrorists blowing up the city. Nolan even uses the infamous 'Death or Mau Mau' joke at one period when a kangaroo court asks Commissioner Gordon if he wants Death or Exile.

    Its a shame it ends…

  • Looper 2012

    ★★★½ Watched 27 Dec, 2012

    I watched it in a massive year end backlog viewing session, of movies I was expecting I'd include in my favorite films of 2012. Looper just missed out, but it was still a movie I was glad to have caught. Joseph Gordon-Levitt has matured into a very gifted actor, and this ones another that he really shines in.

    Not going to say much, was an entertaining time travel crime movie. Slightly muddled and a little too pedestrian at times, and not really in the same league as similar themed movies like Twelve Monkeys or Timecrimes but well worth investing 2 hours of your time on.

  • Silver Linings Playbook 2012

    ★½ Watched 12 Jan, 2013

    And the winner for the worst Oscar nomination ever is... ?

    Why did people rate this so damned highly, its not got a believable character in the whole damn movie. Its like a check list of every schmaltzy/moronic movie idea...

    a mental illness [x]
    dancing competition [x]
    romantic moment he chooses wrong girl [x]
    comical black side kick [x]

    It should have been called 'Billy Elliot Flew Over the Cuckoo's Nest, while looking Pretty in Pink'.

  • The Hobbit: An Unexpected Journey 2012

    ★★★ Watched 18 Mar, 2013

    I loved Peter Jackson's original Lotr's trilogy, maybe I wasn't in the right mood but "The Hobbit" bored me senseless, the two and half hours felt like five. We follow Bilbo, Gandalf and a band of merry dwarfs who have set out to recaptured the last dwarven kingdom Lonely Mountain.

    The cast are fantastic Martin Freeman made a great lead, Ian McKellen was again fantastic as the grey wizard, and it was a treat seeing the likes of James Nesbitt…

  • Prometheus 2012

    ★★★ Watched 11 Sep, 2012

    Lukewarm alien prequel, thats got masses of style and very little substance. It follows the crew of the Prometheus who are on a mission to find the race who created man, only the race have also created aliens to wipe mankind out.

    For all of Ridley Scotts class Prometheus never feels like anything but a cheesy sci-fi b-movie made on a massive budget. Sure that will piss off the Alien fanboys, but its true I mean Noomi Rapace has a…

  • Moonrise Kingdom 2012

    ★★★½ Watched 24 Sep, 2012

    "Dear Suzy, walk four hundred yards due north from your house to the dirt path which has not got any name on it. Turn right and follow to the end. I will meet you in the meadow."

    Jared Gilman as Sam

    Wes Anderson proves again he's got the midas touch, only everything he touches turns to quirky. Moonrise Kingdom is basically a romanticized children's tale packed with Hollywoods heavy weights. Its about an unliked orphan scout named Sam (Jared Gilman)…

  • The Cabin in the Woods 2012

    ★★★ Watched 15 Aug, 2012

    Well crafted horror yarn thats not what you'll be expecting, least it wasn't for me.

    Its story thanks to Joss Whedon side steps the usual horror remakes and sequels, in favor of something a little more unique and over the top.

  • The Hunger Games 2012

    ★★ Watched 09 Aug, 2012

    Battle Royal for the Hannah Montana generation.

    In fairness thats a little harsh, but for all of Hunger Games interesting build up, when the kids finally get around to fighting each other the movie doesn't half wimp the fuck out. Highlights without a question Jennifer Lawrence who acts like a younger Evangeline Lilly (I bet shes happy to know theres already a younger model out).

  • The Master 2012

    ★★★★★ Watched 31 Dec, 2012

    "A-roving, a-roving, with you fair maid... her eyes were blue, her cheeks were red, A wealth of hair upon her head."

    Lancaster Dodd (Hoffman)

    I haven't been so absorbed with a movie in ages. The Master's about a rough bent out of mental shape sailor Freddie (Joaquin Phoenix). After returning from navy service he strikes up an unlikely relationship with Lancaster Dodd (Philip Seymour Hoffman) the master of a scientology like cult The Cause. Dodd tries to change Freddie's thought…

  • Wreck-It Ralph 2012

    ★★★ Watched 02 Feb, 2013

    "Oreo-oooooOO, Oreo-oooooOOO"

    March of the Oreos

    I don't seem to have enjoyed this as much as most other viewers seem to have done. Sure John C. Reilly (Wreck-It Ralph) and Jack McBrayer (Fix-It Felix) nailed their characters. And yes I agree its funny, I loved the Bad Guy Anon group meeting, and laughed hard at the "you can't blame Calhoun, she was programmed with the most tragic back story ever" gag.

    But, its certainly no Toy Story. That used the…