RSS feed for Andrew
  • Django Unchained 2012

    ★★★★★ Rewatched 06 Jun, 2013

    Gosh, how much I enjoyed watching this again!

  • Django Unchained 2012

    ★★★★★ Watched 05 Feb, 2013 2

    "He is a rambunctious sword ain't he!"

    There are so many reasons why Django should be considered a masterpiece. Intelligent and extremely well informed dialogue, fantastic plot, innovative camera work and direction, amazing performances from all the actors. (except for Tarantino's accent which was awful)
    Django Unchained is witty, terrifying, hilarious, meticulous, hard hitting and COMPLETELY entertaining! Whether people were shooting, shouting, whispering or for goodness sake, PULLING A BEER, I was enthralled!
    Seriously...Quentin Tarantino has a way of directing…

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★★ Rewatched 18 Aug, 2012

    Been a month since I first saw the film and I must say that everything I said in my review I still feel the same way about. There were some aspects that I picked up on that were somewhat bothersome but nothing major. The progression of time made more sense now that I know but I feel that even just a simple subtitle that said "3 months later" or some such would have made it that much easier to understand.

    All in all I still love this film 100%!

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★★ Watched 19 Jul, 2012 2

    In the approaching moments to seeing this movie I was not acting as you would expect one who had been waiting four years for the not only the next story by their favourite director, but also the conclusion to their favourite movie series of their favourite comic hero to act.
    In fact leading up to the film I was probably one of the rowdiest people in the cinema, but as soon ass that music started...you know which music...that beat...1-2-3-4-1-2-3-4........I was…

  • Drive 2011

    ★★★★½ Watched 17 Mar, 2013

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Skyfall 2012

    ★★★½ Watched 14 Dec, 2012 4

    I'm definitely happy with this movie. I've seen a bunch of the classic Bond movies and all the Daniel Craig ones and i really hated how Daniel Craig's Bond was unlike any of the others...but wow this movie was such a pleasing reference!

    Extremely enjoyable with a terribly creepy villain!

  • Looper 2012

    ★★★★★ Watched 27 Sep, 2012

    A suspense thrilled sci-fi, action, thriller! :D An excellent mind bender to fill you with wonder and amazement! Looper is a definitive science fiction movie for the decade.

  • The Dark Knight 2008

    ★★★★★ Added

    This is my favourite movie of all time. Christopher Nolan displays his brilliance once again in this enthralling piece of cinema that will always be looked upon as a classic of the film industry.

    Every now and again I find a new movie that I claim as my favourite, but in truth this is it. There is no other film that catches my attention in such a way as this. Throughout every scene I am pulled in closer to the…

  • Inception 2010

    ★★★★★ Rewatched 07 Nov, 2012

    Again one of my top favourites! SOOOO GOOOD! :D

  • Silver Linings Playbook 2012

    ★★★★★ Watched 23 Feb, 2013

    This movie was so strange. I really loved it, but it felt really odd.

    I loved the performances from everyone and the film was so moving. I didn't spend too much time concentrating on technical details so yeah...don't have anything to say about direction really. Oh wait yes I do. I loved some of the jump cutting they did especially when they introduced the police officer and the image cut to different little details. That kind of whimsical directing was awesome. Anywho. It was really well put together.

    Yeah five stars.

  • The Hobbit: An Unexpected Journey 2012

    ★★★★★ Watched 28 Jan, 2013

    I'm going to give this five stars because I didn't see a single flaw, it was quite entertaining and my experience in the cinema was superb and that is all.

    This is most probably not a credited review of any sorts. I'm just saying that I really enjoyed my night basically....

    NOTE: this isn't an analytical review of any kind I'm basing my rating of the film on how much I enjoyed my night out. When I actually watch the film again I will post a much more insightful review.

  • Prometheus 2012

    ★★★★ Watched 09 Jun, 2012

    Prometheus is an enthralling and suspense filled thriller that manages to deliver one answer along with a multitude of more questions!