RSS feed for Tom
  • Drive 2011

    ★★★★½ Added

    Without a doubt the coolest film of last year, Gosling - ghostlike - moves through the film, righting wrongs, being A Real Hero, and...well, driving. Mulligan plays a fine supporting role as well, as the worried neighbour.

    It's all just so cool. Like, 'The Dude' cool.

    As for the soundtrack...that's another level.

    Favourite Scene: The lift. The music. The sheer bloody mess.

  • The Dark Knight 2008

    ★★★★★ Watched 24 Jul, 2008 1

    Well, what can be said about this film that hasn't already?

    There's two things I need to say. Firstly, it's an absolute travesty that Heath Ledger is no longer with us. His performance is just astounding. I'm not saying that everyone else is shit. I'm just saying that they pale in comparison. Secondly...this film was so good I went to see it 8 times in the cinema.

    That's right. EIGHT.

    Favourite Scene: Our first introduction to The Joker...his 'laugh' as he walks in is only as chilling as his 'joke'.

  • Pulp Fiction 1994

    ★★★★★ Watched 15 Aug, 2008

    I need say no more than this:

    "Ezekiel 25:17..."

    Impeccable.

    Oh, and this:

    "Zed's dead, baby. Zed's dead."

    Favourite Scene: All of them. In any order.

  • The Matrix 1999

    ★★★★★ Added

    I can't remember the day I saw this, but I know I was definitely 9. Or 10. Whatever age, I saw it at home (because 9-year-olds can't get into 15's), and it changed my view on cinema, and probably the world.

    The lobby scene...the agents..Neo...just. The best.

    Favourite Scene: That first scene with Trinity, running and running. And then jumping and freezing in mid-air. The first ever WTF moment of my film-watching career. Well, second to, "WTF That DeLorean just vanished?!"

  • Scott Pilgrim vs. the World 2010

    ★★★★ Watched 09 Jan, 2011

    I watched this film three days after my 21st birthday, in London, Ontario, Canada.

    I was probably still drunk.

    And it was bloody brilliant.

    A film, based on a comic, told exactly like the comic..? Why the bloody hell not?!

    Favourite Scene: Scott sees off his first enemy, before they burst into coins - a la Mario/Sonic/Spyro. His response..? "Oooh, coins!" *picks up coins* ...excellent.

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol 2011

    ★★★½ Watched 15 May, 2012

    All I can say is: a whole lot of stuff just happened in front of me, and I'm not sure how much of it was either plausible OR scientifically sound.

    But I did enjoy it.

    Favourite Scene: Ethan climbing up the world's tallest building can't exactly be beat. It is helped here by the rest of the absurd film.

  • Lost in Translation 2003

    ★★★★ Watched 18 Mar, 2012

    Well, I thoroughly enjoyed that.

    Bill Murray is on absolutely top form as the lost walking advertisement, and Scarlett shines as the forgotten wife.

    I think that it definitely has 'Woody Allen'-esque features: equal weight given to both time and place within the running time; love; relationships, both ruined and newly acquainted. And it is a film that I think he would be proud of making himself, if his city-love at the time happened to be Tokyo.

    Nice one, Sofia.…

  • Moon 2009

    ★★★★ Added

    What an intriguing film.

    I only went to see it because the queue's were so long, we'd missed the start of about four other showings, and my mate went, "Sam Rockwell's alright, isn't he..?"

    ..and he wrong he was. Sam Rockwell is not 'alright', he is bloody brilliant.

    Every single one of him.

    Favourite Scene: When he first gets back to his space station, only to discover what he does..

  • Captain America: The First Avenger 2011

    ★★★ Watched 06 May, 2012

    Let's all be honest here.

    That could have been so much better than it was.

    Alas, it had it's ups and downs. I regret saying this, as I was so vehemently against it originally, but Evans makes a good Captain. And it has psyched me up no end for Avengers Assemble.

    Bring it on, I say.

    Favourite Scene: Probably the clear Star Wars homage in the bike chase, followed by the absolutely ridiculous action sequence that follows. Cheese, but I guess it works.

  • The Adventures of Tintin 2011

    ★★★★ Watched 20 May, 2012

    A thundering typhoon of an amazing adventure. That's for sure.

    It's a film that either tries too hard when it shouldn't, doesn't try enough when it should, or spellbinds you with incredible CG.

    The latter of those three is particularly stunning, and held it all together for me; as for Tintin figuring things out so simply..? It may be a nod to the comics, but it didn't really work in film form.

    That said, Bell is exceedingly good at his…

  • Catch Me If You Can 2002

    ★★★★ Watched 21 Jun, 2012

    Well. I was thoroughly impressed. Catch Me If You Can is a highlight in the autumnal years of Spielberg's directing days; he's played a blinder here.

    In possibly Hanks' best role, Carl Handratty is the determined FBI agent chasing Frank Abagnale, Jr. (played superbly by the young DiCaprio). The casting is spot on, the music succinct - and I cannot praise the acting and the direction enough.

    Favourite Scene: The scene where we have Frank working on his feet to…

  • Haywire 2012

    ★★★ Watched 09 Dec, 2012

    I so wanted this to be good. With such a stellar line-up - big Ewan and the Fassbender, to name just two (Channing Tatum, what are you doing..?) - it should have been good.

    But it let me down immensely. I felt like I was thrown in at the deep end far too early, and all that followed were a set of action sequences.

    A try-hard. Avoid if possible.