RSS feed for Tony
  • Iron Man 3 2013

    ★★½ Watched 21 May, 2013

    Thanks for shitting all over Iron Man Hollywood.

  • Oblivion 2013

    ★★★ Watched 21 Apr, 2013

    They could've went hardcore sci-fi with this one, but alas, another Hollywood love story... Play it safe guys.. play it safe. You don't make friends with salad.

  • Django Unchained 2012

    ★★★★½ Watched 06 Jan, 2013

    Tarantino does it again! If you're a fan of his stuff you will enjoy this one.

  • Jack Reacher 2012

    ★★★½ Watched 06 Jan, 2013

    I enjoyed the mysterious tone of the movie and Rosamund Pike is nice to look at. It was actually a lot better than I expected but still had some weird moments in dialogue and plot shifting. Overall I did like it!

  • The Hobbit: An Unexpected Journey 2012

    ★★★★ Added

    Honestly, I went into this film with low expectations due to some review ratings, but I came out pleasantly surprised.

    I think people should give it a chance. I liked how it was paced and thought that the action vs. dialogue was put together and thought out perfectly! At moments you were on the edge of your seat. At other times you were sucked in by the story telling and progression.

    I am really excited for the next one!

  • Killing Them Softly 2012

    ★★★★★ Watched 03 Jan, 2013

    Some really really great acting/directing/cinematography here and I just loved the whole message of the movie! Right from beginning to end I was consumed by everything about this movie. When it cut to black at the end I actually clapped my hands and said "Fuck yeah!"

  • Life of Pi 2012

    ★★★★ Watched 29 Apr, 2013

    Cool story and made you think!

  • Skyfall 2012

    ★★½ Watched 11 Nov, 2012

    I expected greatness and got dullness. Some really odd dialogue mixed in with some cool action. I really feel that the director should stick to Dramas as you could really tell that action movies are not his forte. I felt that I was cheated after watching this, so many parts could've been cooler and the opening was lacking.. huge!

  • Flight 2012

    ★★★½ Added

    Wooo let's get wasted!

  • Halo 4: Forward Unto Dawn 2012

    ★★★★ Added

    This is it.. we are so close to a full length feature! Just add to this.. you can do it!

  • Dredd 2012

    ★★★★½ Watched 21 Oct, 2012

    Awesome spectacle.. I had LSD flashbacks haha!

  • End of Watch 2012

    ★★★½ Watched 09 Dec, 2012

    The story and shooting style feels real and the action scenes were well done. I'm not sure how accurate this is to what it's like to be an LAPD officer, but it was pretty gritty! Those guys have pretty crazy lives. Would definitely recommend giving it a watch, great action mixed in with good character development and drama.