RSS feed for Treble
  • Django Unchained 2012

    ★★★ Watched 26 Jan, 2013

    Once upon time in the west, QT dropped the N-bomb a thousand times. Stodgy in places, but with enough charisma to see it through the drier spells.

  • The Avengers 2012

    ★★★★★ Watched 26 Apr, 2012

    Smart, witty, action-packed, true to source and carrying-on the great Buffy legacy. The comic-book movie perfected.

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★ Watched 26 Sep, 2012

    With a disjointed narrative that never satisfies, spectacle that never sparkles & dialogue that's more like monologue, this is disappointingly dull film making.

  • Drive 2011

    ★★★★½ Watched 20 Oct, 2011

    Moody, drifting, perfectly-scored and sporadically vicious tale of a psychotic getaway man who's far from being 'a real hero'.

  • Skyfall 2012

    ★★★ Watched 26 Nov, 2012

    Another dark Bond, well put-together but I miss the OTT gadgets, the crap puns, the ostentatious glamour. I think I’m on my own there, though.

  • Looper 2012

    ★★★½ Watched 13 Nov, 2012

    Wibbly-wobbly, timey-wimey tale of sacrifice & causal loops. Becomes stodgy in the 2nd act but retains your interest & impresses with its minimalist stylings.

  • Argo 2012

    ★★½ Watched 03 Mar, 2013

    Affleck cribs from 70s political thrillers to produce a CIA caper movie, but Pakula this ain’t. Hits every cliché in the book but is rarely better than average.

  • Silver Linings Playbook 2012

    ★½ Watched 18 Feb, 2013

    This is one step away from a bad mid-period Jim Carrey film. Ooh look at me I’m kooky-crazy, try-hard, blah-blah, cynical Oscar-bait.

  • The Hobbit: An Unexpected Journey 2012

    ★★★½ Rewatched 01 May, 2013

    Rewatched in 3D - a much more impressive experience, clearly shot (flawlessly) for the gimmick.

  • The Hobbit: An Unexpected Journey 2012

    ★★★½ Watched 20 Dec, 2012 1

    Fan service on a grand scale, Jackson's tale of comedy dwarves & CGI orcs is one for the fans only. Luckily for me, I am one.

  • Prometheus 2012

    ★½ Watched 01 Jun, 2012

    In space, no-one can hear you ruin a franchise.

  • Moonrise Kingdom 2012

    ★★★½ Watched 24 Sep, 2012

    This gentle tale of a rogue Scout and his first love is one of Anderson’s funniest and kindest. It’s also very attractive, with charming period touches.