RSS feed for Walter
  • Alfie 2004

    ★★★★ Rewatched 03 May, 2013 4

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • Django Unchained 2012

    ★★★★½ Watched 18 Jan, 2013 10

    This review reportedly contains spoilers. I can handle the truth.

  • The Thin Red Line 1998

    ★★★★★ Rewatched 10 Nov, 2012 12

    A very good and popular review in Letterboxd, if I'm not mistaken it's about The Tree of Life says that there is a Malick gene somewhere and it makes some people absolutely love him and other people don't. Well, I'm sorry but I have to disagree. Unless this gene is the one who control one's intelligence, this is no acceptable explanation. Malick likes to make you think. He raises more questions than answers. He is not going to entertain you…

  • As Tears Go By 1988

    ★★★★ Watched 25 Oct, 2012

    A really admirable start, lots of variations in the handling of the camera, great pictorial lyricism and an impressive sense of time. I just didn't like to hear Take my Breath Away.

  • Dragonball Evolution 2009

    Watched 24 Oct, 2012

    The worst piece of crap I've ever seen in my whole life.

    Every single person who allows himself to be a part of this shit, must be shot and erased from the history of cinema.

    Stalin feelings rising in my veins.

  • Haschisch

    ★★★ Watched 25 Sep, 2012

    A typical nouvelle vague. Broken narrative, political engagement, etc. Michel Soutter was probably a vigorous reader of the Cahiers du cinéma. I think the B&W suffered a little due the exaggeration of the contrast and the excess of illumination, but it looks well.

  • Crítico 2008

    ★★★★ Watched 26 Sep, 2012

    Excellent documentary about the nature of the role of the Critic for art, specially cinema. Great interviews with great critiques, filmmakers, statements of producers, etc. Nevertheless, it uses pieces of films to complete the screenplay in a very creative way. Made me proud of my country. Really worthy.

  • Waiting for Godot 2001

    ★★★★ Watched 26 Sep, 2012

    Beckett's magnum opus Waiting for Godot has an enigmatic and brilliant text, with an also incredible brilliant mise en scène crafted by Beckett himself. This film, as the other ones I've seen so far, is more a play than a movie, unfortunately being weak in it's cinematographic language. A more crafted work in this simple subject could make it a masterpiece.

  • Autumn in New York 2000

    ★★★½ Added

    Personally, I really like Autumn in New York. Despite all the memories of past relationships I have when I think about this film, it has really a certain charm of a commercial movie with touches of an artistic desire. When I saw A Walk To Remember, the plot of a woman who is about to die and the man who gave his own life to this woman and suddenly sees himself without a ground led me to think about how…

  • Beckett on Film - What Where 2000

    ★★★½ Watched 24 Sep, 2012

    As a movie, it this one is a little more complex and well-developed than Not I. In this play it was possible to work a little bit with the mise en scène and the subtle of the acting is awesome, but it is still more a play than a film. Beckett's neverending text is very good.

  • Not I 2000

    ★★★ Rewatched 24 Sep, 2012

    It's not a movie, it's a recorded play. As a play, brilliant. As a film, OK. But watching it I had to break down my stubbornness and assume that Beckett deserved the Nobel prize. His management of words is genial, we are constantly bombarded by this flow of words that makes us feel like we are in the limit to understand everything but never really catching something solid. In this border between knowing and not knowing lives the truth of these text that seeks to talk about humanity in the third person and without regular sentences. Julianne Moore's performance is awesome.

  • A Serious Man 2009

    ★★★½ Watched 21 Sep, 2012 8

    It is quite common the presence of the inexplicable in the Coen's cannon. In A Serious Man, they'll try to take it to the limit until there is nothing left to surprise you.

    A promising physics professor is suddenly washed by a tide of bad luck. A unfaithful wife, a problematic student, a criminal brother... And he doesn't even know about his son's passion for marijuana. The logic of A Serious Man is the illogicality of the world, and this…