RSS feed for Carl
  • Django Unchained 2012

    ★★★★★ Watched 18 Jan, 2013 2

    Tarantino's new film is a lot like The Hobbit: An Unexpected Journey. No, I'm serious; think about it. Both films are made by well-known directors who, by now, get insane amounts of money to do basically whatever they want and create films that, basically, everyone shows up to see on the day it comes out.

    Tarantino's new film is, like The Hobbit, a deep down into a unique and different world, where a special sort of characters stay, characters that…

  • The Avengers 2012

    ★★★★★ Rewatched 02 Sep, 2012

    People used to say "Hollywood doesn't make them like this anymore" and point towards Indiana Jones, Star Wars and Back to the Future. Now they don't have to; Good old-fashioned-blockbuster-Hollywood is back and (hopefully) here to stay.

    All hail Whedon!

  • The Avengers 2012

    ★★★★½ Watched 27 Apr, 2012 1

    Joss Whedon does a great job crafting the first real COMIC BOOK MOVIE ever made. This has it all - brilliantly crafted fight and action scenes, hilarious dialogue and superb moments, aliens, Gods, science, magic; everyone get their chance to get beaten up, and to really, really shine.

    It's a well-paced film; never boring, continuing the story AND character development from the previous films and it never, ever slows down. We move from set-piece to set-piece, and in-between Avengers, SHIELD…

  • The Dark Knight Rises 2012

    ★★★★ Watched 25 Jul, 2012

    A great ending to a great trilogy; it managed to give fitting and good endings to all the arcs, themes and characters, including Gotham. It was also chock-full of awesome action and terrific twists.

  • Drive 2011

    ★★★★★ Rewatched 08 Dec, 2012

    25th film of The December Project

    Some would say Drive is style over substance and I'd be inclined to agree with them. Others would say Drive is a masterpiece of modern filmmaking, cutting everything from characters to motivations to the story down to their bare necessities while crafting a story that goes underneath it all. I'd be inclined to agree with them too.

    However way you put it, Drive is pretty unique. It's a simple enough story that you've seen…

  • Drive 2011

    ★★★★★ Added

    One of my absolute favorite films of 2011, completely overlooked by the Oscar committee. And that's too bad.

  • Skyfall 2012

    ★★★★★ Watched 26 Oct, 2012 2

    First off I just want to say this; expect this rating to change. This is, by no means, a perfect movie. But is it a perfect Bond-film?

    Let it be known that I am not a huge Bond-fan. I've seen all the Daniel Craig-movies (I love Casino Royale) and some of the previous ones - Die Another Day, Octopussy, Goldeneye, - but I've never been very interested in this franchise. However, I think this was the perfect film to release…

  • Looper 2012

    ★★★★½ Watched 12 Oct, 2012

    After a long wait, Looper is finally here. While I have been interested in seeing this one, I've also been a little wary of it, mostly because I didn't want to build up my expectations too high. I've read few reviews, read little about it and not watched the trailer obsessively. In shorter terms, I've learnt from the experience with my first viewing of "The Cabin in the Woods".

    While I was a little disappointed in how straightforward this was,…

  • Argo 2012

    ★★★★ Watched 23 Jan, 2013

    Affleck does a great job directing, fantastically combining the two tones, even if the Hollywood-parts are much, much more interesting than what happens in Iran.

    The actors are all good, the screenplay does what it's supposed to do, but it never really lets us get to know these six "Canadians", instead spending time making them argue about whether they should do this or that when they, in reality or in the film, don't have any choice in the matter. This…

  • The Dark Knight 2008

    ★★★★★ Rewatched 22 Jul, 2012

    HOLY FUCK AMMAGAD SO EPIC!

  • Silver Linings Playbook 2012

    ★★★★½ Watched 15 Jan, 2013 2

    Good acting, good (and different) story, tons of funny and heartwarming moments along with characters you care about. What's not to like?

    (well, the ending is a bit tacked-on.)

  • The Hobbit: An Unexpected Journey 2012

    ★★★★★ Watched 27 Dec, 2012

    86th film of The December Project

    "Unexpected" is the right word, for sure. I'm still shocked at how much I actually enjoyed Jackson's recent outing in Tolkien's fantastic world. I mean, I knew I'd like it, but holy hell was I surprised. For the first time in a long, long while, I went into the cinema, was excited and walked out... satisfied. No; more than satisfied. More than content. I was happy. I was beaming with joy. And now, a…