RSS feed for Dan
  • TerrorVision 1986

    ★★★ Rewatched 29 Apr, 2013

    Ted Nicolaou directs this silly and entertaining creature feature goof for Charles Band's Empire Pictures. Gerrit Graham, Diane Franklin, Jon Gries and Jennifer Richards all put in gloriously unhinged cartoon-inspired performances, spitting out intentionally cheese-ball dialogue and one-liners.

    Terrorvision seems to work solely because of how committed everyone - Ted Nicolaou included - is to the material. It also has a pretty wicked sense of humour. There's a fair amount of sincerity and love of the genre beneath all the lame gags and neon-lighting. I was pleasantly surprised at how well Terrorvision held up over the years.

  • The Big Wedding 2013

    ½ Watched 26 Apr, 2013

    Ouch - punishment flick for the See You Next Wednesday podcast.

    This movie was the fucking worst. Horribly unfunny, stuffed to the gills with useless plotting devices, tired comedy tropes, not-so-subtle racism, terrible messages, and stupid-as-fuck gross-out humor. Worst of all, it pretends like it has some sort of emotional depth, despite not having earned a single iota of it.

    Ouch, indeed.

  • Taxi Driver 1976

    ★★★★★ Rewatched 21 Apr, 2013

    Toronto screening with Paul Schrader in attendance. Great to see on the big screen, unsurprisingly still an incredible film experience. Albert Brooks kills me every time in this, he's so great even when he is just hiding behind a pillar in the background.

  • Upstream Color 2013

    ★★★★ Watched 15 Apr, 2013

    I don't really know how to put Upstream Color into words, but I know that I've been thinking about it a lot since I saw it - and that I'm looking forward to watching it again and seeing how it holds up upon repeat viewing.

  • Easy Rider 1969

    ★★★★½ Watched 18 Apr, 2013

    The definitive counterculture / road trip / motorcycle classic.

  • Trainspotting 1996

    ★★★★ Watched 08 Apr, 2013

    Yes, I just watched Trainspotting for the first time. Yes, I pretty much loved it.

  • Slugs 1988

    ★★ Watched 06 Apr, 2013 1

    Of course this was directed by the guy who made Pieces. So yeah, it's full of ridiculously bad dialogue (the Happy Birthday line is a highlight) and violence (Remember: if you have a slug in your glove, might as well chop the whole hand off).

  • Evil Dead 2013

    ★★★½ Watched 06 Apr, 2013

    I had a lot of problems with the Evil Dead remake - mostly with the characterizations, some acting, and small story issues - but it is an admirable attempt to update the original without being a complete carbon copy. I was happy to see that it wasn't all "Platinum Dunes" style sheen, and that it did have a fair sense of style with the imagery. I wasn't quite sold certain aspects of the plot entering the final third, but where it ended up taking the movie made me forget all about it - the finale was definitely the strongest point of the film.

  • Grease 2 1982

    ★★ Watched 02 Apr, 2013

    Secret Screening Room strikes again! This was terrible, but gets a second star for rip-on-ability. I liked pretending that Michael Carrington was actually The Terminator under all of his Cool Rider gear.

    "I need your clothes, your boots and your motorcycle."

  • April Fool's Day 1986

    ★★★★ Rewatched 01 Apr, 2013

    What better day than today to revisit this underrated 80s flick. April Fool's Day has a great cast, and a clever, well-written script that plays upon slasher conventions - twisting them into the mold of a whodunnit style goof with satirical bite. This movie doesn't get the respect it deserves, because it's actually quite funny and has aged well. Go in expecting your standard 80s "body count" film, and you're bound to be a little disappointed - but go in with an open mind, knowing it's not a gore-flick, and you'll have a great time.

  • The Perfect Host 2010

    ★★ Watched 31 Mar, 2013

    David Hyde Pierce gives it his kooky, crazy all in this half-baked thriller/dark comedy. I wanted to like this movie a lot, but unfortunately it's pretty lame. The comedy works most of the time, and the laughs are welcome - but the final half of the movie really takes a dive.

  • Deadfall 2012

    ★★★ Watched 31 Mar, 2013

    Pretty average thriller that I found myself rooting for, not because of what it was doing but because of what it was trying to do. Flaws aplenty - including some laughable dialogue and performances, though not across the board - Deadfall gets bonus points for some admirable ambitions.