RSS feed for Zack
  • Captain America: The First Avenger 2011

    ★★★ Watched 04 May, 2012

    Better than Thor i thought. So ready to see The Avengers now!

  • Thor 2011

    ★★½ Watched 01 May, 2012

    It was alright. Entertaining, and the costumes and makeup were great. Not my favorite comic book flick.

  • Halloween 2007

    ★★★★ Added

    Thought Rob Zombie's spin on it was great, and seeing the beginnings of little Meyers just made it so much sweeter.

  • Quick Change 1990

    ★★★★ Added

    One of my favorite comedies. One of the most underrated Bill Murray films out there. I never get sick of seeing this and i love to show it to people for the first time. Hilarious.

  • The Invention of Lying 2009

    ★★★★ Added

    LOVED IT. Ricky Gervais is wonderful. Not to mention tons of great cameo appearances by Edward Norton, Louis CK, Tina Fey and more.

  • Cold Souls 2009

    ★★★½ Added

    Surprisingly enjoyable movie. Paul Giamatti is awesome.

  • From Dusk Till Dawn 1996

    ★★★½ Added

    Probably my favorite Clooney movie. Tarantino graces us with his presence on the screen and definitely does not disappoint. The first half seems like a completely different movie though. You forget that you're about to watch a bunch of gruesome vampires fuck everyone up. Oh, and Tom Savini is always a pleasure to be see on screen.

  • Being John Malkovich 1999

    ★★★★ Added

    Looooove this movie. So bizarre. This movie is what you could call the ultimate, most messed up love triangle. Check it out.

  • After.Life 2009

    ★★★ Added

    Not bad at all. I thought Ricci's performance was a little weak, but Liam Neeson can always save the day. Worth watching.

  • Quills 2000

    ★★★★ Added

    One of my favorite period pieces. Geoffrey Rush is one of the most underrated actors out there, and his performance in this was wonderful.

  • Beetlejuice 1988

    ★★★★ Rewatched 27 Apr, 2012

    Love this movie. I grew up with it, and i still get so much joy out of it. Very fun to show it to someone for the first time. This was Tim Burton in his prime.

  • One Hour Photo 2002

    ★★★ Watched 25 Apr, 2012

    Creepy movie. Would love to see Robin Williams do more roles like this. Overall I enjoyed it.