RSS feed for Gabriella
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Green Book

Green Book

2018
×
Edit this entry  
12
The Others

The Others

2001
×
Edit this entry  
11
Star Garden

Star Garden

1974
×
Edit this entry  
06
Heliografía

Heliografía

1993
×
Edit this entry  
06
Lux taal

Lux taal

2009
×
Edit this entry  
06
Offering

Offering

1978
×
Edit this entry  
06
I'm Hungry, I'm Cold

I'm Hungry, I'm Cold

1984
×
Edit this entry  
05
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Poet of the Castle

The Poet of the Castle

1959
×
Read the review Edit this entry  
05
The Ballad of Johnny Guitar

The Ballad of Johnny Guitar

1996
×
Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
03
Absurda

Absurda

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
29
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Saudade

Saudade

2012
×
Edit this entry  
29
Retrograde Premonition

Retrograde Premonition

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Ventana

Ventana

1975
×
Edit this entry  
28
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
Edit this entry  
28
Here and There

Here and There

1957
×
Edit this entry  
25
Étude cinégraphique sur une arabesque

Étude cinégraphique sur une arabesque

1929
×
Edit this entry  
25
I Leave Chelsea Hotel

I Leave Chelsea Hotel

2009
×
Edit this entry  
25
Four Women

Four Women

1975
×
Edit this entry  
23
The Song of Avila

The Song of Avila

1967
×
Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Nest

The Nest

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
As Is Is

As Is Is

1991
×
★★
Edit this entry  
20
Haiku

Haiku

2009
×
★★
Edit this entry  
20
Mobile Men

Mobile Men

2008
×
Edit this entry  
20
Process Red

Process Red

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Twenty Cigarettes

Twenty Cigarettes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Deep Sleep

Deep Sleep

2014
×
Edit this entry  
20
Cecile on the Phone

Cecile on the Phone

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Junkopia

Junkopia

1981
×
Edit this entry  
09
Red Girl

Red Girl

2015
×
Edit this entry  
09
Dream #7

Dream #7

2010
×
Edit this entry  
08
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portraits

Portraits

1972
×
Edit this entry  
08
Origins of the 21st Century

Origins of the 21st Century

2000
×
Edit this entry  
08
So Is This

So Is This

1983
×
Edit this entry  
08
Little Stabs at Happiness

Little Stabs at Happiness

1963
×
Read the review Edit this entry  
07
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Edit this entry  
01
Ensemble for Somnambulists

Ensemble for Somnambulists

1951
×
Edit this entry  
31
Schwechater

Schwechater

1958
×
Edit this entry  
31
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
Tails

Tails

1976
×
Edit this entry  
30
Beautiful Movie

Beautiful Movie

1974
×
Edit this entry  
30
Sailboat

Sailboat

1967
×
Edit this entry  
30
Dwightiana

Dwightiana

1959
×
Edit this entry