• Hellraiser

    Hellraiser

    ★★★

    Another one of those DARK movies. Can’t see shit. It’s as dark as the dinner scenes in The Green Knight. It’s been brought to my attention that this is probably a hardware error on my end, so I won’t hold this against the movie. 

    Definitely feels like the makers of this asked themselves, “What would Fede Alvarez do?”, especially in the first half. 

    There’s a part where a character plays with the puzzle box at the playground… and they don’t have…

  • Ghostbusters: Afterlife
  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★½

    Worked better the second go-through. I can set aside some of the complaints I had last year, and appreciate this metahuman meat grinder for what it is. 

    Still so weird they took all the guns off the dvd covers, and then you watch the movie and it’s disgustingly violent and mean-spirited.

  • Tales of Halloween

    Tales of Halloween

    ★★½

    Not that bad. Well, some of it.

  • Freddy's Dead: The Final Nightmare

    Freddy's Dead: The Final Nightmare

    ★★½

    Lots of try in this one. Gotta give it credit for that, at least.

  • Wildling

    Wildling

    ★★★

    I legitimately liked this movie. That final shot… I can just so vividly picture someone being really thrilled about making that become a reality; it kind of softens my heart. Big fanfic vibes, but somehow endearing.

  • The Raven

    The Raven

    ★★★½

    Evil Bela is awesome.

  • Deer Woman

    Deer Woman

    ★★

    Very fun three minutes towards the end.

  • Pro-Life

    Pro-Life

    ★★½

    I didn’t hate this? It wasn’t good, but it was neither insufferable nor boring like some of Carpenter’s worst. Plus, there were a few surprises here that elevated it a bit.

  • Ouija: Origin of Evil

    Ouija: Origin of Evil

    ★★★★

    Quite a few more chills than I remembered, but probably works even better alone rather than as a party watch.

  • The Gorgon

    The Gorgon

    ★★★★

    Always funny when Christopher Lee wears a big goofy wig that makes him look like a doofus. Peter Cushing is probably a whole foot shorter than Christopher Lee, and he looks like he could beat Lee up in this one.

  • Poltergeist

    Poltergeist

    ★★★★

    Way better than I remember, and it’s way more Hooper than I remember. Very neat to get a chance to see this on the big screen.