• Unpregnant

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Chemical Hearts

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★½

  • Fantasy Island

    ★½

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Miss Juneteenth

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Miss Americana

  • Cats

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Last Christmas

    ★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Babyteeth

    ★★★

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Ready or Not

    ★★★★½

  • Straight Up

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★½

  • Ma

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • The Sun Is Also a Star

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Swallow

    ★★★★

  • Clementine

    ★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Someone Great

    ★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Saint Frances

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★½

  • The Souvenir

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • The Report

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

  • The Lodge

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Native Son

  • Serenity

    ½

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★

  • Welcome to Marwen

    ½

  • The Mule

  • Bumblebee

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • A Christmas Prince: The Royal Wedding

    ★½