• Orphan

    Orphan

    ★★★

    talk about a plot twist...

  • Freaky Friday

    Freaky Friday

    ★★★½

    i’ve been so inactive on here recently so sorry about that! things have just been busy recently but anyways... Lindsay Lohan ruled the 2000s she really was the blueprint where is her Academy Award WHERE IS IT?!!!...?!!!

  • Framing Britney Spears

    Framing Britney Spears

    ★★★★

    prior to watching this documentary, I had little to no knowledge on the case of Britney’s conservatorship. this whole doc was so shockingly devastating. i just hope that Britney gets the justice that she deserves and gets it as soon as possible. She has been put through hell and back throughout her career and it’s such a shame to see that still to this day, she continues to be manipulated by the people in her life. #FREEBRITNEY.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

    literally the most batshit craziest thing i have ever seen

  • Mommy

    Mommy

    ★★★★★

    a masterpiece that’s just as breathtaking each and every time. Xavier Dolan is a genius. this film is a work of art; everything about it. utterly breathtaking.

  • Teen Spirit

    Teen Spirit

    ★★★★

    the movie opened with genesis by grimes do i even need to explain this 4 star rating

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★½

    the way this movie is shot is sexy asf academy award for best cinematography when?

  • Pineapple Express

    Pineapple Express

    ★★★½

    this was... this was incredible

  • War Horse

    War Horse

    ★★★

    please no more animal deaths in movies

  • Greenland

    Greenland

    ★★½

    trope after trope after trope after trope. just makes you realise how ...good(?) of a disaster movie 2012 actually was.

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★★★

    i will watch a Timothée film any and every time i see that it’s being played on TV. still get so proud every time i see “starring Timothée Chalamet” in a synopsis; even though it’s 2021 and my boy Timmy is an utter superstar now.

    also still baffles me how neither Carrel nor Chalamet received any recognition from the Oscars for their unbelievably, emotionally destructive performances in this film. just baffling.

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

    Emmy award winner Zendaya. It has a nice ring to it right?