• 8½

    ★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★½

  • The Manchurian Candidate

    ★★★★

  • Dr. No

    ★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★½

  • La Jetée

    ★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★½

  • One, Two, Three

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • Viridiana

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Spartacus

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★½

  • The Apartment

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★½

  • Ben-Hur

    ★★★

  • North by Northwest

    ★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • Shadows

    ★★★½

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★½

  • Mon Oncle

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★

  • The Snow Queen

    ★★★½

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • Love in the Afternoon

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★½

  • The Incredible Shrinking Man

    ★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • Pather Panchali

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Sabrina

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★½

  • Sansho the Bailiff

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★½

  • From Here to Eternity

    ★★★

  • It Came from Outer Space

    ★★★½

  • Shane

    ★★★

  • Welcome Mr. Marshall!

    ★★★★

  • Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★½

  • Peter Pan

    ★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • The African Queen

    ★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★

  • An American in Paris

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • All About Eve

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★½

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★½

  • The Fountainhead

    ★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Song of the South

    ★★

  • For Whom the Bell Tolls

    ★★★

  • Bambi

    ★★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★½