• House of Gucci

    ★★★½

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★

  • Squid Game

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Lamb

    ★★★

  • Nevertheless,

    ★★★★

  • Ride or Die

  • The Call

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★

  • Soul

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • It's Okay to Not Be Okay

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★

  • Normal People

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★★

  • Time to Hunt

    ★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Crash Landing on You

    ★★★★★

  • Moonlit Winter

    ★★★★

  • Bring the Soul: The Movie

    ★★★★

  • Midsommar

  • Parasite

  • The Wild Goose Lake

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★

  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • Bumblebee

    ★★★★

  • House of Hummingbird

    ★★★★★

  • The Favourite

  • The Witch: Part 1. The Subversion

    ★★

  • Burning

  • Assassination Nation

  • Hereditary

  • Searching

    ★★★★

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

  • Call Me by Your Name

  • Orange: Future

    ★★★

  • 13th

    ★★★★

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★

  • Moonlight

  • Spa Night

  • Inside Out

  • Love

    ★★

  • Victoria

  • Gone Girl

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • The Tribe

  • The Way He Looks

  • The Grand Budapest Hotel

  • Her

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • Drive

  • Syndromes and a Century

  • Tropical Malady

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Kill Bill: Vol. 1

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Millennium Mambo

  • What Time Is It There?

  • In the Mood for Love

  • Cure

    ★★★★

  • The God of Cookery

    ★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★

  • Vive L'Amour

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Center Stage

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

  • The Shining